موسسه ماه مهر

۲۴ آذر ۱۳۹۷

نشست بینابینیت ؛ یک حرکت مهم در عرصه هنر

files_magazinContents_57673515[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نشست بینابینیت در میانه نمایشگاه بینابینیت در نگارخانه ماه مهر ، در حالی برگزار شد که آثار نمایشگاه بیانگر بروز گرایشی بینارشته ای در عرصه هنرهای تجسمی کشور بود.

به گزارش ماه مهر؛ حمید سوری، کامبیز موسوی اقدام و هلیا دارابی در نشست تحلیلی آثار نمایشگاه «بینابینیت» که در نگارخانه ماه مهر، برگزار شد، ریشه‌ های  بینابینی هنر را بررسی کردند.


حمید سوری که گردآوری و  مجموعه سازی این مجموعه را برعهده داشت، در ابتدای نشست با بیان اینکه بینابینیت یک واژه ساختگی است و  در واقع 50 سال پیش در غرب مورد توجه قرارگرفته است،  گفت: البته در غرب هم هنوز این مسئله حل نشده باقی مانده است هرچند ، این مهم بعد از روشنگری در تاریخ اروپا شکل می‌گیرد و زمینه‌ساز کار مدرنیته‌ می‌شود.

او افزود : بینابینیت متوجه بروز بی تجانسی در درون اثر هنری است و به این مساله می پردازد که  ذات هنر به ثبات تن نمی‌دهد و هویت‌های مختلف را درون خود جای داده است.

سوری تاکید کرد : این موضوع در غرب منجر به بروز مقوله برداشت‌ها و خوانش‌های مختلف از امر واحد در متن‌های مختلف شد که امروز آن را بیش از هرزمان قدرتمند می بینیم.در غرب 50 سال است این مسئله مطرح است اما مسئله حل شده نیست بلکه از دهه 60 مورد تردید قرار گرفته است و اندیشمندی حتی مقاله‌ای می‌نویسد که می‌گوید در اصل رسانه‌های دیداری محلی از اعراب ندارند. رسانه‌ای که به صرف دیداری باشد وجود ندارد چون دیدن تنها یک امر دیداری نیست و حتی نقاشی‌های انتزاعی مدرنیستی که می‌خواستند به صورت ناب بصری باشند ،بصری نیستند ان را هم در یک تئوری می‌خوانیم پس همان هم با کلام سر و کار دارد.
او در ادامه گفت: اما نکته مهم‌تر اینکه نمایشگاه‌هایی مثل هنر مفهومی 10 سال پیش آغاز شد اما در سال اخیر در حراجی‌هاست که می‌گویند، دوره بازگشت به نقاشی است. 10 سال پیش خودم هم شاید می‌گفتم دوره نقاشی تمام شد اما حالا می‌بینم دوره بازگشت به نقاشی آغاز شده است. از این جهت اگر چنین نمایشگاهی چندین سال پیش برگزار می‌شد بهتر بود اما لزومش را هنوز هم احساس می‌کنم و برایم  یک دغدغه تاریخ هنری و ذهنی نیست بلکه نیاز به چنین بحث‌هایی در جامعه هنری امروزمان را می‌بینم.
هلیا دارابی ، مدرس و مترجم هنری نیز  گفت: این روزها درباره بسیاری از مسائل، تعریف مشخصی وجود ندارد و هر آنچه گریزی است از تضادهای دوگانه می‌تواند بیابینی باشد.

کامبیز موسوی اقدام نیز در ادامه ابتدا با اشاره به اینکه نگارخانه ماه مهر و حمید سوری با برپایی چنین نمایشگاهی که پشتوانه نظری دارد، کار بسیار مهمی در زمینه هنرهای تجسمی انجام داده‌اند، گفت: من وقتی نمایشگاه را با این عنوان دیدم در ابتدا دنبال این گشتم که ببینم این اصطلاح از کجا آمده و یک تعریف محدودی در حیطه ادبیات با این عنوان پیدا کردم که در واقع در ادبیات با عنوان بین فضایی از آن یاد می‌شود و بیشتر هم به آثاری اطلاق می‌شد که در هیچ گونه ای  قرار نمی‌گرفتند. بعد همین طور که آقای سوری گفتند این جریان 50 سال پیش و در اواخر دهه 60 در غرب مطرح می‌شود؛ از این نظر نمایشگاه اگر زودتر اتفاق می‌افتاد شاید بهتر ‌بود .


73115514.jpg 36684516.jpg