موسسه ماه مهر

۳۰ دى ۱۳۹۷

دوسالانه عکس در خانه هنرمندان ایران

files_magazinContents_47[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

دوازدهمین دوسالانه ملی عکس شامگاه اول تیر ماه در چهار نگارخانه خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد.
به گزارش ایسنا، در مراسمی که عصر روز اول تیرماه در خانه هنرمندان ایران برپا شده بود، حمید شاه‌آبادی معاون امور هنری وزارت ارشاد با قدردانی از برگزارکنندگان این دوسالانه گفت: با وجود آنکه سومین ماه از سال 91 به پایان رسانید، شاهد برگزاری دومین دوسالانه از مجموعه دوسالانه‌های اداره هنرهای تجسمی هستیم که به صورت همزمان در تهران و یزد برگزار می‌شود.
او برگزاری منظم دوسالانه‌ها را از جمله توفیقات اداره هنرهای تجسمی دانست و افزود: استقبال جامعهٔ هنری از دوسالانهٔ عکس نشان‌دهندهٔ این جایگاه هنری بعد از 12 دوره است.
شاه‌آبادی همچنین به اعضای هیات داوری و انتخاب دوازدهمین از دوسالانهٔ ملی عکس ایران اشاره کرد و افزود: حضور این افراد که در جامعهٔ عکاسی شناخته شده است، نشان‌دهندهٔ یک اعتقاد و مایه اعتماد است.
معاون امور هنری خاطرنشان کرد: حوزه عکس به شدت در ایران طرفدار دارد و هم در بخش غیرحرفه‌ای و هم در حوزهٔ تخصصی صاحب نظر و ایده است.
او این استقبال از رسانه عکس در ایران را به واسطه ظرفیت‌های فرهنگی کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: عکس در ایران تنها مجموعه‌ای از جذابیت‌های بصری نیست، بلکه معانی و ویژگی‌های عمیق فرهنگی در بر دارد که پیام‌آور معنا برای مخاطبان است.
شاه‌آبادی در ادامه سخنان خود به مجموعه عکس‌های هنرمندان ایرانی اشاره کرد و گفت: آثار هنرمندان ایرانی امید و شوق را در مخاطب زنده می‌کند که این اتفاق روحیه و سبک زندگی ایرانی و اسلامی را تداعی‌گر است.
او در پایان اظهار امیدواری کرد: تا این رویداد در آینده نزدیک به بالندگی هر چه بیشتر برسد و شاهد بین‌المللی شدن آن باشیم که قطعا با همدلی در جامعه هنری به توفیق هرچه بیشتر بدل می‌گردد.
همچنین در این مراسم اسماعیل عباسی دبیر دوازدهمین دوسالانه ملی عکس ایران به حاضران خیرمقدم گفت و افزود: این نمایشگاه با فاصله چند روز بعد از یزد افتتاح می‌شود و نمایشگر همان عکس‌هایی است که بیش از این در گنجینه‌ای فرهنگ و هنر یزد به نمایش در آمده بود.
عباسی خاطر نشان کرد: مجموعه آثار این دوسالانه به مدت ده روز در چهار تالار خانه هنرمندان به نمایش در می‌آید.
در دوازدهمین دوسالانه عکس دو هزار و 570 نفر شرکت کردند و در مجموع 14 هزار و 713 اثر در دو شاخه مستند و نوآورانه به دبیرخانه این دو سالانه ارسال شد که در شاخه مستند 74 اثر و در شاخه نوآورانه 55 اثر به بخش نمایشگاه راه پیدا کرد.
این آثار از استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، گلستان، مازندران، استان مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد به دبیرخانهٔ این دوسالانه ارسال شده است.