موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

نکوداشت افشان پور در خانهٔ هنرمندان ایران برپا شد

files_magazinContents_24188711[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

عصر جمعه بیست و ششم خرداد ماه ‌در مراسمی از مهین افشان پور به عنوان یکی از  پیشکسوتان رشتهٔ نگارگری، در تالار جلیل شهناز خانهٔ هنرمندان ایران تقدیر شد.
به گزارش ماه مهر ، در این نشست ابتدا مجید سرسنگی با اشاره به جایگاه برجستهٔ مهین افشان پور در حوزهٔ نگارگری گفت: «تمجید از استاد افشان پور بسیار سخت است اما این مایهٔ مباهات است که در این سرزمین زنانی پرورش یافته‌اند که از سر پنجۀآن‌ها آثاری جهانی و ماندگار پدید آمده است».
سرسنگی در این نکوداشت با اشاره به فضای معنوی آثار افشان پور گفت: «متاسفانه برخی تنها نقاط منفی را در حوزهٔ فرهنگ و هنر جستجو می‌کنند و توجهی به هنرمندان واقعی و اصیل کشور که آثاری ارزشمند خلق می‌کنند را ندارند. امیدوارم عرصهٔ فرهنگ و هنر ما، عرصهٔ تشویق‌ها، قدردانی‌ها و پاسداشت‌هایی باشد که در نهایت به رشد کمی و کیفی هنر ایران منجر شود».
سپس عبدالمجید شریف زاده پژوهشگر هنرهای تجسمی و محمد علی رجبی ، هنرمند نگارگر ؛  به عنوان رئیس و عضو شورای «سرو و هنر» خانهٔ هنرمندان ایران به بررسی ویژگی‌های آثار مهین افشان پور پرداختند.
نگاه مادرانه در نگارگری، قدرت در خلق تصاویری باورپذیر از کودکان، الهام از روایات اسلامی و شعر، تنوع در آثار، صادق بودن در آثار هنری، لطافت و زیبایی در بیان و ترکیب بندی‌های بدیع از جمله ویژگی‌های بارز آثار افشان پور است که در سخنان این دو سخنران متجلی شد.
آثار افشان اکنون در گنجینهٔ هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، موزه صاحبقرانیه، موزه سازمان صنایع دستی، موزۀ هنرهای معاصر تهران، موزۀ برج آزادی و فرهنگستان هنر نگهداری می‌شود.
نمایشگاه آثار مهین افشان پور به عنوان بخش جنبی نکوداشت این هنرمند از 26 تا 31 خرداد ماه در نگارخانهٔ مرتضی ممیز خانهٔ هنرمندان ایران برپا است.