موسسه ماه مهر

۲۷ دى ۱۳۹۷

نقاشی‌هایی از «همزاد» در نگارخانه «سیحون»

files_magazinContents_IMAGE634690403054663750[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «همزاد» در نگارخانه «سیحون» برپا می‌شود.

به گزارش ماه مهر، در این مجموعه آثاری از عبدالحمید پازوکی، پونه جعفری نژاد، فرید جهانگیر، شاهرخ غیاثی، محمد حمزه، خسروخسروی، شیما خشخاشی، آفرین ساجدی، حسین ماهر، فرید مرشدزاده و دانا نهداران که با موضوع «جن» و «همزاد» خلق شده اند، ارایه می شود.

پونه جعفری نژاد در مقدمه‌ای بر این مجموعه گروهی نوشته است: «داستان‌ها و افسانه‌های جن وپری از کودکی جزو داستان‌های مورد علاقه بسیاری از ما ایرانیان بوده است. بسیاری از مردم به شکل جدی به وجود و تاثیرگذاری آن‌ها معتقد هستند و برخی از ترس خشم آن‌ها، دست به کارهایی نمی‌زنند و به مکان‌هایی نمی‌روند.»
بسیاری از محل‌ها را محل اقامت و حیطه نفوذ آن‌ها می‌دانند تا به حدی که ورود به این حریم‌ها را برابر با مشکلات جدی برای خود قلمداد می‌کنند.
طرفه آنکه حتی در میان برخی از تحصیل کرده‌ها و طبقات متجدد ایران نیز این اعتقادات در شکل خرافی آن راه پیدا کرده است. گاهی آن را با ارواح و ترس‌های ناشی از آن به اشتباه می‌گیرند.
او در ادامه این نوشته آورده است: «جن چیست؟ چه شکلی دارد؟ کوچک و گرد یا بزرگ و غول آسا؟ سبز و سفید؟ یا موجودی شبیه به ما و همزاد سم‌دار ما آن گونه که علی حاتمی تصویر کرده بود؟ این موضوع جالب برای تصویرسازی و برانگیختگی قدرت تخیل ماست، حتی اگر به آن اعتقادی نداشته باشیم. می‌توانیم آن را تصور کنیم و آن را به دیگران هم ارائه دهیم».
موضوع جن و همزاد این چنین در ذهن من شکل گرفت. می‌دانستم که جامعه ما نه تنها در لایه‌های محافظه کار آن، که حتی در میان سایر لایه‌های اجتماعی سر زبان‌هاست. پس آن را با سایر همکاران و برخی از اساتیدم مطرح کردم و روی برپایی نمایشگاه گروهی آن کار کردم.
آنچه در اینجا گرد آمده است، برداشت هنرمندان از این مفهوم است که بدون تردید از اولین تجربه‌های این چنین در نوع خود است.
این مجموعه روز جمعه 26 خرداد ماه از ساعت 16 تا 20 افتتاح می‌شود و تا 7 تیرماه برپا است.