موسسه ماه مهر

۲۷ دى ۱۳۹۷

بزرگداشت هانیبال الخاص برگزار می‌شود

files_magazinContents_00144-hannibal-alkhas[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نگارخانه الهه نمایشگاه بزرگداشت هانیبال الخاص را برگزار می‌کند.


به گزارش ماه مهر، نگارخانه الهه در ادامه برنامه های فرهنگی خود اقدام به برگزاری بزرگداشتی برای این هنرمند فقید ایران نموده است.
هانیبال الخاص در سال ۱۳۰۹ از پدر و مادری آشوری در کرمانشاه متولد شد. نقاشی را در سنین بسیار پائین شروع کرد و برای مجلات فکاهی نظیر توفیق کاریکاتور می‌کشید. بعدها وقتی به تهران آمد به کلاس جعفر پتگر رفت تا نقاشی را به طور جدی‌تری دنبال کند.
الخاص هنرمندی آزاده بود و پیش از انقلاب برای دفاع از آزادی نشر و بیان به عنوان شاعری آشوری با همراهی نویسندگانی مانند جلال آل احمد، غلامحسین ساعدی، نادر نادرپور، سیروس طاهباز، جمال میرصادقی، محمد قاضی و رضا براهنی و محمود اعتماد زاده فعالیت‌های بسیار داشت.
اگرچه که نقاشی از مهم‌ترین فعالیت‌های همیشگی‌اش بود. الخاص آغازگر طراحی فیگوراتیو نقاشی نوگرای معاصر ایران بود که آثارش دربیشتر از یکصد نمایشگاه انفرادی و دویست نمایشگاه گروهی در ایران و اروپا و آمریکا و کانادا به نمایش در آمد.
از وی چهار کتاب آموزش هنر و ده‌ها طرح روی جلد کتاب باقی مانده است. هانیبال الخاص عضو دوره های مختلف دوسالانه نقاشی معاصر ایران در دهه ۳۰ و ۴۰ بود و مدت دوسال نگارخانه «گیل گمش» را که از اولین نگارخانه های معاصر ایران بود، اداره کرد.
وی خرداد سال 1389 به دلیل بزرگداشتی که شاگردانش در خانه هنرمندان برای وی برگزار کرده بودند، از آمریکا به ایران سفر کرد و تمایل داشت در صورت تامین هزینه‌های بیماری و بیمه شدن در کشور بماند که به دلیل محقق نشدن این امر به آمریکا بازگشت وروز 23 شهریورهمان سال به دلیل حادشدن سرطان در سن 80 سالگی در آمریکا درگذشت.
نمایشگاه بزرگداشت هانیبال الخاص از 25 تا 31 خردادسال جاری همه روزه از ساعت 16 تا 20 در نگارخانه الهه میزبان علاقمندان است.