موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

نقاشیخط های اصیل در فرهنگسرای نیاوران

files_magazinContents_1528281[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نمایشگاه نقاشیخط رضا رینه ای عصر پنجشنبه 25 خرداد ماه، در نگارخانه شماره یک فرهنگسرای نیاوران برپا می‌شود.

به گزارش ماه مهر، ویژگی خاص نقاشی خط های رینه ای ، استفاده از بستر نگارگری ایرانی برای خلق آثار نقاشیخط است که به آن جلوه ای متفاوت و اصیل بخشیده است .
رینه ای در این نمایشگاه 35 اثر نقاشی خط در اندازه های 110 در 155 و 100 در 70 سانتی متربا تکنیک رنگ روغن و اکرلیک همراه با ورق طلا ارایه می‌کند.
در این آثار، خوشنویسی به صورت سیاه مشق و کتیبه ظاهر شده و در ارتباط تنگاتنگ شکلی و محتوایی با مینیاتور ایرانی، کمپوزیسیونی خاص و متفاوت را پدید آورده است.
رینه ای از اشعار شعرای کلاسیک ایرانی همچون سعدی، حافظ، مولانا برای نگارش سیاه مشق‌هایش استفاده کرده است، تلفیق صورت‌های مینیاتور با اندام‌های پوشیده از سیاه مشق ویژگی خاص این آثار است.
این هنرمند صورت مینیاتور را بر اساس قطعه شعرخوشنویسی شده از یک دوره خاص، برگزیده است گویی این حروف و کلمات از عالم معناست که جایگزین رنگ و نقوش شده‌اند.
سبک به کار رفته دربیشتر نقاشی خط‌ها از دوره مکتب اصفهان و طراحی‌های رضا عباسی ست و در شیوه و اجرای خوشنویسی نیز از شیوه های مختلف دوره صفوی، قاجار به ویژه میرزا غلامرضا اصفهانی و دوره معاصر استفاده شده که با لحن شخصی هنرمند ترکیب شده و بر روی بومش نقش بسته است.
رضا رینه ای متولد 1347 تهران است. او دارای مدرک معادل دکترای هنر از شورای ارزشیابی هنر کشور و همچنین درجه استادی انجمن خوشنویسان ایران است. رینه ای فارغ التحصیل رشته نقاشی با گرایش هنرهای ایرانی و نگارگری از دانشکده هنر تهران است این هنرمند تا کنون در نمایشگاه های انفرادی و گروهی متعددی از جمله نگارخانه والی، نگارخانه سیحون، موزه رضا عباسی، نگارخانه امروز، باشگاه ایرانیان دوبی، تاجیکستان، انگلستان و مراکش آثار خود را ارایه کرده است.
نمایشگاه نقاشی خط رضا رینه ای تا تاریخ یکم تیرماه در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران برپاست.