موسسه ماه مهر

۰۸ اسفند ۱۳۹۸

مراسم رونمایی کتاب کوروش شیشه‌گران در لندن با سخنرانی دکتر حمید کشمیرشکن نویسنده کتاب

files_magazinContents_Dr_keshmirshekan_123[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
معرفی کتاب مجموعه آثار "کوروش شیشه‌گران" در لندن/ کشمیرشکن: هنر شیشه گران بازتابی از تاریخ فرهنگی پنج دهه اخیر ایران است.
مرکز فرهنگی Asia House در مرکز لندن میزبان رونمایی کتاب مجموعه آثار کوروش شیشه‌گران بود.

 معرفی کتاب مجموعه  آثار "کوروش شیشه‌گران" در لندن/ کشمیرشکن: هنر شیشه گران بازتابی از تاریخ فرهنگی پنج دهه اخیر ایران است.

به گزارش هنرآنلاین، مرکز فرهنگی Asia House در مرکز لندن، ششم اردیبهشت ماه، میزبان جلسه رونمایی و معرفی کتاب مجموعه آثار کوروش شیشه‌گران به انتخاب و گردآوری حمید کشمیرشکن بود.


در ابتدای این مراسم که به همت "بنیاد میراث ایران" و با حضور درخور توجه گالری داران، کارگزاران هنری، دانشگاهیان و علاقه­مندان هنر برگزارشد، دکتر جان کرتیس سرپرست سابق بخش خاورمیانه موزه بریتانیا و مدیر اجرایی بنیاد میراث ایران ضمن خیر مقدم به حاضران به معرفی جلسه پرداخت و درباب اهمیت این کتاب و نیز آثار شیشه­ گران نکاتی را بیان کرد. در ادامه دکتر حمید کشمیرشکن پژوهشگر و استاد دانشگاه و سردبیر سابق فصل‌نامه دوزبانه "هنر فردا" درباره تازه‌ترین کتاب خود درباره کوروش شیشه­گ ران به سخنرانی پرداخت. کشمیر شکن سخنش را با سپاسگزاری از مسئولان بنیاد میراث ایران و نویسندگان همکارش در کتاب و حاضران مراسم آغاز کرد و سپس توضیحاتی درباره دلیل نگارش این کتاب و جایگاه شیشه­ گران در بستر هنر مدرن و معاصر ایران ارائه کرد و گفت: "هنر معاصر ایران در طی یک دهه گذشته شاهد تحولات و رشد در زمینه­ های مختلفی بوده است. یکی از این زمینه ­ها، رشد چشمگیر هنر ایرانی در نمایشگاه­ها و مراکز هنری در خارج از ایران و به ویژه در اروپا، آسیا و امریکای شمالی بوده است. هم‌­زمان با برپایی نمایشگاه‌های گروهی، نمایشگاه‌های انفرادی همراه با برنامه‌های ویژه ای برای معرفی جنبه­هایی از این هنر در بستر بین الملی صورت گرفته که از نظر تعداد و کیفیت به گذشته شباهتی ندارد. همچنین در سطح مارکت هنر رویدادهای متعددی به‌ویژه در منطقه خاورمیانه و تا حدودی در خارج از آن، حضور اشکالی از هنر مدرن و معاصر ایرانی قابل تأمل است. در راستای معرفی و توسعه هنر ایرانی در سال‌های اخیر، فعالیت‌های کلیدی نیز در حوزه­های پژوهشی و دانشگاهی آغاز شده است و هم­زمان شاهد برپایی نشست­ها، کنفرانس­ها و گفتگوهای علمی و البته انتشار تعدادی از منابع ارزشمند بوده­ایم. با این حال، همچنان کمبود آثار پژوهشی و علمی در این حوزه بسیار محسوس است. علاوه بر نیاز به مطالعه در حوزه عمومی هنر ایرانی در عصر حاضر، باید به کمبود جدی نمونه‌هایی اشاره کرد که به بررسی و تحلیل بازیگران اصلی این عرصه پرداخته‌اند. انتشار کتاب­های مونوگراف هنرمندان با پرداختی تحلیلی و علمی تا به‌ حال متاسفانه به جز در مورد چند هنرمند معدود، هنوز اتفاق نیفتاده است. برای نمونه، منابع نوشتاری-پژوهشی قابل ملاحظه­ای درباره بسیاری از هنرمندان تأثیر گذار ایرانی، چه به زبان فارسی و به‌ویژه به انگلیسی، وجود ندارد. این در حالی است که برخی از این هنرمندان، قابلیت بالایی برای معرفی به مخاطبان در عرصه مطالعات و تاریخ هنر خارج از کشور را دارند. که از نمونه­های بارز آن کوروش شیشه ­گران است که هنر و کارهایش بازتابی درخور توجه از تاریخ و فرهنگ ایران طی پنج دهه اخیر است." کشمیرشکن در ادامه افزود: "شاید تنها وجهی از کار کوروش شیشه­ گران که بیشتر شناخته شده مربوط به نمونه‌هایی باشد که در سال‌های اخیر در نمایشگاه‌ها و مارکت هنر ارائه شده‌اند؛ در حالی که کارنامه هنری وی وجوه متنوعی را در استفاده از رسانه‌های گوناگون و اتخاذ رویکردهای پیشگامانه شامل می‌شود که در واقع نه تنها مورد کنکاش و بررسی جدی در بافتار فرهنگی ایران و نیز همسانی‌های آن با هنر پیشرو در بستر بین‌المللی، قرار نگرفته است، بلکه در بسیاری از موارد حتی دیده نشده‌اند." کشمیر شکن در ادامه سخنان خود با استفاده از اسلاید و نمایش تصاویر به معرفی بخش­های مختلف کتاب پرداخت.

Dr.keshmirshekan_4

بعد از صحبت‌های کشمیرشکن، فیلمی بیست دقیقه­ ای شامل گاهشمار زندگی شیشه­ گران از کودکی تا دوران اخیر در قالب تصویر همراه با متن و عکس به نمایش در­آمد. در ادامه هم حاضران در نشست، پرسش­هایی را درباره کتاب و کارهای شیشه گران مطرح کردند و کشمیرشکن پاسخگوی سوال­ها شد. از نکات جالب این جلسه که در پرسش و پاسخ مخاطبان نیز به چشم می‌خورد، شگفتی حاضران از تنوع و گستردگی کارهای دیده نشده شیشه­ گران بود.


در پایان هم تعدادی کتاب توسط کشمیرشکن برای حاضران و علاقه­ مندان امضا شد. کتاب مجموعه آثار کوروش شیشه‌گران را نشر "ساکی بوکز "(Saqi Books) لندن، در 306 صفحه و به زبان انگلیسی منتشر کرده است. در بخش نخست کتاب، پس از مقدمة جامع گردآورنده، مقالاتی از حمید دَباشی، دیوید گَلووِی، حمید کشمیرشکن، علیرضا سمیع آذر و عباس دانشوری در تحلیل نگرش و مسیر هنری این هنرمند مطرح ایرانی می­خوانیم. این کتاب که با دقت آکادمیک درخور توجهی تدوین شده، در بخش دوم، آثار مختلف هفت دوره کاری کوروش شیشه  گران را به صورت جامع و متناسب با سال‌های خلق آن‌ها به تصویر می‌کشد: "آثار تکثیری"، "اجراهایی از آثار نقاشان بزرگ"، "هنر پستی"، "هنر+هنر و هنر غلط"، "پوسترهای سیاسی اجتماعی"، "طراحی‌های جنگ"، "خط خطی‌ها" (در دو بخش اسکیس‌ها و نقاشی‌ها). پس از مقالات و ارائه آثار هنرمند، یک گاه‌شمار (Chronology) جامع در مرور کارنامه هنرمند دیده می‌شود و کتاب با اطلاعات کاملی از فهرست تصاویر، کتابشناسی و منابع، معرفی نگارندگان و نمایه به اتمام می­رسد.


کوروش شیشه‌گران متولد 1323در قزوین است . او در مدرسه هنرهای زیبای تهران درس خوانده و شاگرد استادانی چون حسین کاظمی، محسن وزیری‌مقدم، لیلیت تِریان و پرویز مؤیدعهد بوده است.

منبع خبر: سایت هنرآنلاین