موسسه ماه مهر

۳۰ بهمن ۱۳۹۷

گفتگو با خانم حریریان در ژوژمان واحد مبانی یک (حجم)

files_magazinContents_IMG_6557a[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg


در روز ژوژمان هنرجویان "واحد مبانی یک (حجم)" که توسط خانم حریریان تدریس می شود،سایت ماه مهر گفت و گویی با ایشان در ارتباط با پیدایش ایده این دوره ها وهدف این دوره آموزشی انجام داده است.


برای شروع درخواست می کنم که با توجه به اتمام یکی از دوره های "واحد مبانی یک(حجم)" ، چگونگی روند شکل گیری این کلاسها و چگونگی برگزاری آن را بازگو کنید.

در ابتدا ما به عنوان یک تیم، مجموعه ای تعریف کردیم.در اولین جلسه من و خانم اسلام مسلک برای هنرجوهایی که علاقه مند بودند  توضیح دادیم  که در مدت دو سال کلاسهای متفاوت برگزار می کنیم و اولین دوره آن مبانی حجم است. مبحث کلی احجامی اند که اطراف ما وجود دارند و تعمیم داده می شوند به مجسمه ،معماری و حتی  طراحی صحنه. در کل هر چیزی که اطراف ما به عنوان حجم معرفی می شود با احجام اولیه هندسی و غیرهندسی ساخته می شود.

در مبانی حجم  ابتدا هنرجوها با طراحی شروع می کنند یعنی مبنای کلاس بیشتر بر پایه ترکیب و تنوع حجم های متفاوت و بررسی قابلیت آنها می باشد.در این دوره هنرجویان به سمت مفاهیم و ایده های خاص هدایت نمی شوند بلکه بیشترازطریق نگاه به اطراف و بررسی آن و دیدن حجم های متفاوتی که اطرافشان وجود دارد یاد می گیرند که چطور آنها را دسته بندی کنند ،و با توجه به متریال ساده و ارزانی که در دسترس دارند می توانند کار را شروع کنند.مثلا اگر یک صفحه کاغذ به عنوان متریال در دسترس داشته باشند چطور می توانند آن را برش بدهند و در کل قابلیت های این صفحه کاغذ چیست. می تواند تبدیل به خط و یا حجم شود و در واقع آموزش عمومی و پایه ایی ست.
چون از ابتدا قرار بود که هزینه بالایی  برای کارها نشود،اکثر کارها ساخته شده از فوم مقوا و کاغذ چسب و مواد ساده است وکمتر از مواد مانا و تخصصی استفاده کرده بودند.

دراین ترم من از هنرآموزان بسیار راضی بودم به این دلیل که این دوازده نفر با تخصصهای متفاوت مثل مهندسی و روانشناسی به این کلاس می آمدند و فقط دو یا سه نفر از آنها با هنر آشنا بودند وشاید همین باعث شده بود که تغییر کنند و فعال شوند.امروز که کارهایشان را دیدم ، بسیار از نتیجه راضی هستم. دو نفر از آنها که قبلا حتی یک خط هم نکشیده بودند ،خیلی پیشرفت داشته اند.البته ترجیح من بر آن است که هنرجویان پیش از کلاس با طراحی آشنا شده باشند.

IMG_6533a

اگر هنرجویان تاکید داشتند که به آنها اجازه داده شود که هر کس به هر روشی که میل دارد ایده خود را اجرا کند،شما انعطاف پذیرش آن را داشتید؟

من قبلا سختگیرتر بودم اما حالا انعطاف بیشتری دارم،اگرچه این امکان وجود ندارد که من به هنرجو اجازه بدهم که تماما هر کاری دوست دارد انجام بدهد ولی سعی می کنم با درنظر گرفتن هدف کلی،دانشجویان را طوری هدایت کنم که خواسته هایشان را  در کنار هدف کلی پیش ببرند.البته این موضوع فقط مختص من نیست و ما یک گروه هستیم و دارای چهارچوب مشخصی که هماهنگ شده است و چون یک جریان هستیم ،پیشرفت و رشد هنرآموزان ما دوبرابر می شود.من چند هنرجو دارم که از جلسه سوم به کلاس پیوستند اما پیش از این  یک ترم را با خانم اسلام مسلک کار کرده بودند و همین هنرجوها پیشرفت چشمگیری داشتند.

IMG_6452

صحبت از جریان کردید.هدف این جریان چیست؟

وقتی صحبت از هدف می شود منظور یک جریان آموزش مجسمه سازی است و ما سالهاست که کار می کنیم.در واقع ما زیرمجموعه استادمان هستیم و شاید نسبت به جریانهای روز یک مقدار تغییرات می دهیم.هدف این است که با توجه به شرایط و امکانات و ظرفیت تصویری و حجمی موجود در ایران، یک روش و نگاه خلاق را آموزش دهیم.روش چگونه نگاه کردن ، چگونه ساختن!

اساس آموزش ما سلیقه نیست بلکه فارغ از آن تدریس می کنیم.البته در کلاسهای مختلف به دلیل تنوع، مواد درسی تغییر می کند.از نظر من، بسته به نگاه آدمها و هنر و فرهنگ و ارتباط جمعی آنها ، تنوع  در دنیا وجود دارد و محدود به منطقه یی خاص نمی شود و سعی ما این است که هنرآموزان با نگاهی باز بتوانند تجربه کنند و تجربیاتشان را بسط دهند.البته در طول مدت کوتاه یا حتی پنج سال هم این نتیجه را به دست نمی آورند بلکه در این مدت آماده استفاده از تخصص خود می شوند و شخصیت خود را به صورت  یک مجموعه پیدا کنند.

و در آخر هنرجوی ایده آل شما (در این دوره ها) چه خصوصیتی دارد؟

در مدت این چند ترم که ما در ماه مهر تدریس کردیم، افراد بسیار مختلف از رشته های بسیار متفاوت مهندس،جامعه شناس، فیلسوف و غیره شرکت کردند .به عقیده من، علاقه و کنجکاوی هنرجو بر اینکه در چه رشته ای تحصیل کرده ارجحیت دارد.دانشجویانی بودند که رشته تحصیلی متفاوت و کم تجربه گی در کار هنری باعث عدم پیشرفت آنها نشده و روند بسیار خوبی داشته اند.در کل دانستن طراحی، کار را برای خود هنرآموز از جهاتی آسانتر می کند اما نمی تواند معیار اولیه باشد.

از اینکه در این گفتگو شرکت کردید سپاسگزارم.