موسسه ماه مهر

۰۹ اسفند ۱۳۹۸

مروری بر تاریخ 150 ساله تئاتر ایران در موزه انتظامی

files_magazinContents_237555entezamimuseum2014150years[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
بهروز غریب‌پور به عنوان طراح و مدیر پروژه موزه تئاتر عزت‌الله انتظامی یادآور شد: مخاطبان در این موزه که روز 27 اردیبهشت‌ماه افتتاح خواهد شد، می‌توانند با 150 سال تاریخ تئاتر ایران آشنا شوند.

طراح و مدیر پروژه موزه تئاتر عزت‌الله انتظامی درباره وضعیت ساخت و ساز این موزه تئاتری گفت: قرار است 27 اردیبهشت‌ماه موزه تئاتر انتظامی افتتاح شود. سعی کردم طراحی فضای 538 متری به گونه‌ای باشد که یک بازدیدکننده بدون محاسبه زمانی که برای دیدن نمایش یا فیلم اختصاص می‌دهد، یک ساعت و نیم در نقاط مختلف موزه گشت بزند و از تاریخ 150 سال پیش تئاتر ایران مطلع شود.

این مدیر هنری و کارگردان شناخته‌شده تئاتر درباره بخش‌های مختلف موزه انتظامی توضیح داد: شهر فرنگ، اتاق آینه جادویی، تماشاخانه زمان، گالری مواد تبلیغاتی تئاتر نظیر عکس و پوستر، مرکز اسناد تئاتر با 15 هزار عنوان سند و کار و سالن تئاتر با ظرفیت نمایش‌های کم حجم از بخش‌های مختلف در نظر گرفته شده در موزه تئاتر انتظامی هستند.

غریب‌پور با بیان اینکه سعی شده است تا در این فضای کوچک بهره‌برداری مناسبی از امکانات تکنیکی و دیجیتالی شود، ادامه داد: مجسمه بزرگان تئاتر ایران نظیر خانم جمیله شیخی، عزت‌الله انتظامی، محمدعلی کشاورز، جعفر والی، علی نصیریان، داود رشیدی و جمشید مشایخی در بخش‌های مختلف موزه نصب شده‌اند. حیاط موزه نیز به شکلی طراحی شده که بتواند میزبان نمایشگاه‌ها و برنامه‌های مختلف باشد. همچنین بام این موزه نیز با تصویری از تکیه دولت، به گونه‌ای طراحی شده تا میزبانی نشست‌ها و هنرمندان را عهده‌دار شود.

وی با اشاره به اینکه موزه تئاتر انتظامی به گونه‌ای طراحی و ساخته شده تا مانند خانه‌ای برای مخاطبان باشد تا به آن‌ها آرامش دهد، درباره سبک طراحی بیرونی و داخلی موزه یادآور شد: سعی کردم در طراحی موزه هماهنگی بین سنت و مدرنیزم وجود داشته باشد از این رو طراحی فضای بیرونی موزه به دوره قاجار بر می‌گردد و فضای داخلی موزه به صورت مینی مالیستی طراحی شده است.
منبع: مهر