موسسه ماه مهر

۲۷ دى ۱۳۹۷

نمایش درم بخش تابلو می شود !

files_magazinContents_904265image[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نمایشگاهی از آثار کاریکاتور های کامبیز درم بخش با عنوان «تابلو» از روز جمعه 5 خرداد ماه به مدت 11 روز در نگارخانه ساربان برپا می‌شود.

به گزارش موسسه ماه مهر به نقل از  نگارخانه ساربان نمایشگاه کاریکاتورهای «کامبیز درم بخش» عصر جمعه 5 خرداد در نگارخانه ساربان افتتاح می‌شود.
در این نمایشگاه مجموعه ای از 40 اثر کاریکاتور به نمایش در خواهد آمد که از این آثار 20 اثر روی بوم با تکنیک اکرلیک و مابقی آن‌ها روی کاغذ خلق شده‌اند. کامبیز درم بخش معتقد است که این طرح‌ها کاملا ذهنی است و هرگونه شباهت به فرد یا اشخاص تصادفی و غیر عمدی است.
اما چند سطر راجع به نمایشگاه از قول کامبیز درم بخش:
این بار به سراغ آدم‌های دور و برمان رفتم، آدم‌هایی که با آن‌ها زندگی می‌کنیم، آدم‌های کوچه و بازار.
آدم‌هایی که در تاکسی، اتوبوس، خیابان‌ها، اداره‌ها، کافه رستوران‌ها و فروشگا ها از کنار هم رد می‌شویم. چهره های عجیب و غریب، غرب زدگی ها ی خواسته و نا خواسته، اخلاق، رفتار، عادات پوششی، حرکات و گفتار غیر معمول و گاه به شدت مسخره، این‌ها باید جایی ثبت می‌شد.
مدت سه سال روی این پروژه کار کردم. این طرح‌ها در واقع یک نقد اجتماعی و روانشناسی تصویری از جامعه امروز ماست. تعداد این طرح‌ها به دو هزار می‌رسید که به علت محدودیت جا تعدادی از آن‌ها را در این نمایشگاه ملاحظه می‌کنید.
کامبیز درم بخش در سال 1321 در شیراز چشم به جهان گشود وی که فارغ التحصیل هنرستان هنرهای زیبای تهران است 55 سال با مطبوعات صاحب نام ایران و جهان همکاری کرده است.
این هنرمند تاکنون 50 نمایشگاه انفرادی و ده‌ها نمایشگاه گروهی در داخل و خارج از کشور گذاشته است.
برنده جایزه اول از بزرگ‌ترین و معتبرترین مسابقات بین المللی کاریکاتور ژاپن، آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک، ترکیه، برزیل، یوگسلاوی و چندین جایزه بین المللی دیگر از جمله جوایز و موفقیت‌های بین المللی این هنرمند صاحب نام محسوب می‌شود.
راه یابی و نگهداری بسیاری از آثار در موزه های معتبر جهان از جمله در موزه هنر های معاصر تهران، فرهنگستان هنر خانه صبا، کتابخانه ملی، مان هنر نو، موزه سندیکای گرافیست‌های ایران، موزه آوینیون پاریس، موزه کاریکاتور بازل سوئیس، موزه کاریکاتور گابروو در بلغارستان، موزه هیروشیما درژاپن، موزه ضد جنگ یوگسلاوی، موزه کاریکاتور استامبول در ترکیه، موزه کاریکاتور ورشو در لهستان و مجموعه شهرداری شهر فرانکفورت آلمان و ...
کتاب‌های متعددی در زمینه تصویر سازی و کاریکاتورتاکنون از او چاپ و منتشر شده است. از جمله :بدون شرح «ایران»، دفتر خاطرات فرشته‌ها «ایران»، کتاب کامبیز «ایتالیا»، کتاب‌های مشترک طنز اندیشان امروز ایران، طنز اندیشان امروز ایران در خارج از کشور، میازار موری که دانه کش است، المپیک خنده، سمفونی خطوط، اگر داوینچی مرا دیده بود و چندین کتاب در حال انتشار دیگر.
سابقه تدریس به عنوان استاد کاریکاتور در دانشگاه تهران، داور مدعو چند نمایشگاه بزرگ بین المللی کاریکاتور، فعالیت و ارائه آثار در زمینه تبلیغات «طراحی روی جلد کتاب» تصویرگری کتاب کودک، پوستر، فیلم کوتاه، کارت پستال، تقویم و...از جمله فعالیت‌های این هنرمند محسوب می‌شود