موسسه ماه مهر

۲۴ آذر ۱۳۹۷

نگارخانه «ری را» در DIFC دوبی افتتاح شد

files_magazinContents_1111[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

«ری را» به عنوان نخستین نگارخانه ایرانی در منطقه DIFC دوبی با رونمایی نمایشگاهی از سه نسل هنرمندان معاصر ایران به طور رسمی افتتاح شد.
به گزارش موسسه ماه مهر به نقل از روابط عمومی نگارخانه ری را؛ نمایشگاه گشایش نگارخانه «ری را» با استقبال چشمگیر هنرمندان و هنردوستان با ملیت‌های مختلف آسیایی، اروپایی و آمریکایی رو برو شد.
نمایشگاه گشایش نگارخانه «ری را» به ارایه آثاری از شیوه های مختلف هنر معاصر ایران شامل نقاشی، نقاشی خط، مجسمه و عکس با موضوع «زمان» اختصاص دارد که در برگیرنده حدود 35 اثر از 27 هنرمند است و در آن تلاش شده گوشه‌هایی از هنر نوین ایران در 50 سال اخیر به روایت هنرمندان حاضر در این نمایشگاه ارایه شود.
در حاشیه مراسم افتتاحیه، «پرویز کلانتری» که دو اثرش از مجموعه «خط و ربط» روی دیوار «ری را» رفته است، در سخنان کوتاهی گفت: دوبی «راه ابریشم» امروز شرق است که در آن تعاملات فرهنگی تجاری میان شرق و غرب ممکن شده است.
او افزود: «از این رو تاسیس نگارخانه ایرانی» ری را در منطقه DIFC در واقع ارایه هنر ایران در یک شاهراه جهانی است. «ری را» فرصت ذی قیمت ارایه آثار هنری ایران به دنیا را فراهم کرده است و از همین نمایشگاه افتتاحیه پیداست که قصد دارد جریان ادامه‌دار هنر ایران از دیروز تا امروز را به موازات هم به نمایش بگذارد که به یقین به شناخت وسیع‌تر دنیا از گونه گونی هنر امروز ایران می‌انجامد.
علی دولتشاهی - رییس هیات مدیره شرکت «ری را» که موسس این نگارخانه است، با اشاره به سابقه 16 ساله این مجموعه در امر تبلیغات فرهنگی و هنری گفت : «مهم‌ترین نیاز هنر ایران، ارایه مناسب و تبلیغات حرفه‌ای و هدفمند است.»
او تصریح کرد: «ری را نگارخانه» با هدف پر کردن این خلا و نیز نمایش توانمندی گوشه‌های دیده نشده هنر ایران اسلامی پا به عرصه گذاشته است و در صورت حمایت اهالی فرهیخته جامعه هنری آماده‌ایم در سال‌های بعد و در افق‌های بلندتر، شعبه‌های درخور توجهی در قطر و حتی عربستان هم دایر کنیم.
مریم مقدم - مدیر عامل شرکت «ری را» نیز طی سخنان کوتاهی اعلام کرد : «ری را» حرف‌های تازه‌ای درباره هنر ایران دارد.
 او گفت : «تا پایان سال شمسی، این نگارخانه بر ارایه هنر ایران تمرکز دارد و در سال‌های بعد نیز با برپایی نمایشگاه‌های تطبیقی، آثار هنرمندان ایرانی، عرب و ترک را در کنار هم به نمایش می‌گذارد تا مخاطبان منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای، ظرایف هنر خاورمیانه و زوایای نگاه هنرمندان شاخص پیشکسوت و جوان آن را به درستی در یابند.»
واحد خاکدان از نسل میانی نقاشان معاصر ایران در افتتاحیه «ری را» حاضر بود.
او که با یک نقاشی از مجموعه «معمای سیاه» در این نمایشگاه شرکت دارد، معتقد است: «ری را نگارخانه» با فضای مناسب مدرن و زیبایی که دارد، می‌تواند پایگاهی در خور توجه برای هنر ایران در خاورمیانه باشد.
او با تاکید بر موقعیت استراتژیک دوبی در دنیای امروز گفت : «حراجی‌های بزرگی که در دوبی دایر شده حتی اقتصاد هنر در داخل ایران را رونق داده است و می‌بینید که انبوه هنرمندان، مجموعه داران و هنر دوستان را به نگاه دوباره به هنر تجسمی امیدوار کرده است.»
این هنرمند نقاش با اظهار خرسندی از حضور یک نگارخانه ایرانی در این منطقه مهم، بیان کرد: هنر ایران صاحب یک نگارخانه حرفه‌ای شده است و به نظرم از همین نمایشگاه افتتاحیه پیداست که «ری را» با وسواس تحسین برانگیزی همه نسل‌های مختلف ایران را زیر نظر دارد و این بهترین راهکار برای معرفی تمامیت هنر ایران است.
بر اساس این گزارش، در افتتاحیه «ری را» شمار بسیاری از علاقه‌مندان به هنر با ملیت‌های مختلف از نمایشگاه دیدن کردند.
کریستینا بلکی - یک مجموعه‌دار خصوصی سوئدی - که در جریان سفر تفریحی با اطلاع از برپایی نمایشگاهی از آثار هنر ایران در «ری را» حاضر شده بود، گفت : «هنر ایران را بیشتر از طریق اینترنت پیگیری کرده‌ام و دلم می‌خواست از نزدیک آثار هنرمندانش را ببینم. آثار هنر ایران به رغم زیبایی‌های بسیاری که دارد ارزان است. »
 جف - که خود را نقاش آماتور اما خریداری سخت گیر از آفریقای جنوبی و مقیم دوبی معرفی کرد، هنر ایران را خوب می‌شناخت و در سه سال اخیر آن را بسیار پیگیری کرده است.
او گفت : «تا به حال اثر ایرانی نخریده‌ام، اما واسطه خرید و فروش 10 ها اثر ایرانی به مجموعه داران شده‌ام.»
 جف معتقد است: نگارخانه «ری را» در DIFC می‌تواند به مثابه یک رسانه توانمند هنر ایران را تبلیغ کند.
عبدالله عزیز – مجموعه‌دار جوان کویتی - هم یکی دیگر از دیدار کنندگان از این رویداد بود که در حاشیه بازدید از نمایشگاه گفت: «به نقاشی خط ایرانی بسیار دلبستگی دار و به تازگی از مجموعه داری یک اثر از علی شیرازی خریداری کرده‌ام.»
 او با اعتراف به سرآمدی هنر ایران در خاورمیانه، بزرگ‌ترین مشکل هنر ایران را نبود تبلیغات دانست.
نخستین نمایشگاه نگارخانه «ری را» با آثاری از آیدین آغداشلو، پرویز کلانتری، فریدون آو، نصرالله افجه ای، علی شیرازی، رضا مافی، جعفر روحبخش، صداقت جباری، مهرداد شوقی حق دوست، واحد خاکدان، نصرت الله مسلمیان، فریده لاشایی، مهران علمی نیا، یعقوب امدادیان، بهمن جلالی، ملیکا شفاهی، مرتضی پورصمدی، فریدون امیدی، مصطفی دره باغی، دانا نهداران، فاطمه امدادیان، صفا حسینی، آتوسا وحدانی، فرناز ربیعی جاه، هومن درخشنده و معصومه عبیری نیا تا یک ماه آینده ادامه در طبقه همکف DIFC دوبی ادامه دارد.


680355image.jpg