موسسه ماه مهر

۳۰ دى ۱۳۹۷

برگزاری نمایشگاه گروهی "خبرهای خوب از ایران" در سوئیس

files_magazinContents_499871cataloguegoodnewsfromiran2013[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

خبرهای خوب ازایران (Good News From Iran) عنوان نمایشگاهی‌ است که آثار 11 هنرمندان ایرانی را در رشته‌های طراحی-نقاشی و عکاسی از 11 تا 25 آبان 1392 در ژنو به نمایش خواهد گذاشت.

"امیر فرهاد" در همکاری با پروژه‌ی انجوی- باربه و گالری آلمانی پاژس این آثار را گردآوری کرده است.

فرهاد ـ کیوریتور نمایشگاه ـ در این خصوص می گوید: "متأسفانه استریوتایپ ایرانِ خشمگین و غم‌زده، طی یک دهه‌ی اخیر، به گفتمان غالب هنر ایرانی بدل شده و بدنه‌ی اصلی هنر ایران، تابع چنین رفتاری است. در نمایش «خبرهای خوب از ایران» سعی شده تا  بر خلاف‌ چنین رویه‌ای حرکت کنیم. بنابراین به جای کاراکترهای همیشگی نمایش‌های ایرانی، سمت چهره‌های در حال ظهور و کاتینگ ایج آرتیست‌ها رفته‌ایم و از مناظر عادت‌شده‌ی سیاسی – اجتماعی و دکوراتیو، پرهیز کرده‌ایم؛ و خوشبختانه همکارم، خانم انجوی، نیز به دنبال فرازش چنین هنری بود".

در این نمایش دوهفته‌ای، طراحی – نقاشی‌هایی از پورنگ پیرعطایی، محمد پیریایی، الناز جوانی، اشکان صانعی، مریم حسینی، حبیب فرج‌آبادی، ساله شریفی، نگار فدایی، ملودی هژبرسادات و عکس‌های ستاره سنجری و آیدا علیزاده روی دیوار خواهد رفت.

مژگان انجوی درباره‌ی این مجموعه می‌گوید: روند شکل‌گیری این نمایشگاه از یک سال پیش آغاز شد و خوشحالم از این که، در این روزها که تصویر ایران در فضای بین‌المللی درحال تغییر است، میزبان این رخداد هستیم و چهره‌ی جدیدی از فرهنگ ایرانی را پیش روی مخاطب اروپایی قرار می‌دهیم.

لازم به ذکر است تلوزیون ملی سوییس مقدمات فیلم‌برداری و ساخت فیلمی درباره‌ی چشم‌انداز هنر معاصر ایران را همزمان با شکل‌گیری این نمایشگاه در تهران آغاز کرده و مراحل بعدی آن را در زمان گشایش و برگزاری نمایشگاه در ژنو ادامه خواهد داد.آنا گوسن‌رایتر ـ کارگردان این فیلم ـ معتقد است، با توجه به ابعاد ناشناخته‌ی هنر ایران این فیلم و این نمایشگاه می‌تواند تلقی رایج از فرهنگ ایرانی را برای بیننده‌اش تغییر دهد.

منبع:هما