موسسه ماه مهر

۳۰ بهمن ۱۳۹۷

نمایش آثار ویدیو - نقاشی دو هنرمند ایرانی در آمریکا

files_magazinContents_595606shojaazarishahramkarimi[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

گالری معاصر مانا در شهر جرسی ایالت نیوجرسی آمریکا، از 7 شهریور میزبان نمایشگاه مشترک ویدیو - نقاشی‌های دو هنرمند ایرانی "شجاع آذری" فیلم‌ساز و "شهرام کریمی" نقاش خواهد بود.

این نمایشگاه که با همکاری گالری لیلا هلر در نیویورک برگزار می‌شود، شامل نمایشگاهی انفرادی از آثار شجاع آذری با عنوان "جادوی نور" و همچنین چهار اثر مشترک او با شهرام کریمی با عنوان "سکوت" است. تصویرهایی انتزاعی از مناظر طبیعی که با دقتی فراوان فیلم‌برداری شده‌اند بر روی بوم‌هایی تابانده می‌شوند که با حالتی فراواقع‌گرایانه ترسیم شده اند و هرکدام فصلی از سال را روایت می‌کنند. ویدیو - نقاشی‌ها جنبش خفیفی به وجود می‌آورند که حالتی زنده را به تصاویر صاف و دوبعدی می‌بخشد. این نمایشگاه همچنین اثری را با عنوان "جهنم جای بی ایمانان نیست" به نمایش می‌گذارد. چیدمانی ویدیویی که از نگاه اضطراب وجودی معاصر، هنر جاودانه رنسانس را مورد بررسی قرار می‌دهد. این اثر ویدیویی که بر روی دو دیوار مجاور نمایش داده می‌شود، تجربه‌ای قدرتمند ولی آزاردهنده را به وجود می‌آورد: آثار استادان بزرگ نقاشی در آتش می‌سوزند، آثاری چون "بی‌ایمانی سنت توماس" اثر "کاراواجو" و "ابراهیم و قربانی کردن اسماعیل" اثر رامبرانت.

شجاع آذری هنرمند و فیلم‌سازی ایرانی است که از سال 1362 به نیویورک مهاجرت کرده و آثار او تاکنون در سراسر جهان و در نمایشگاه‌های انفرادی در اروپا و آمریکای شمالی به نمایش گذاشته شده‌اند. او تاکنون در جشنواره‌ها و بینال‌های بین‌المللی  بسیاری چون موساک (MUSAC) در اسپانیا و پنجاه و پنجمین بینال ونیز شرکت کرده است. آثار او را می‌توان در مجموعه‌های دائمی چون  مجموعه موزه هنرهای معاصر لس‌آنجلس (MOCA) و مجموعه "فرجام" در دوبی یافت. او از سال 1385 همکاری خود را با شهرام کریمی آغاز کرد: خلق آثار ویدیو - نقاشی، نقطه عطفی میان فیلم‌سازی و هنرهای زیبا.

این نمایشگاه از 7 مهر تا 7 دی 1392 در "گالری معاصر مانا" در شهر جرسی سیتی در ایالت نیوجرسی در آمریکا برگزار می‌شود.

منبع:طاووس آنلاین