موسسه ماه مهر

۳۰ دى ۱۳۹۷

احمد نادعلیان : شهر به ما پیام می دهد !

files_magazinContents__RFI2251[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
احمد نادعلیان با اشاره به تأثیرات بصری شهر و محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، گفت: شکل‌گیری این مجموعه و فرایندی که به چگونگی نشان دادن شهرمان می‌انجامد، پیام‌های بسیاری را به صورت بصری به ما منتقل می‌کند.


احمد نادعلیان، هنرمند صاحب سبک کشورمان که در زمینه هنر محیطی در عرصه‌ی بین‌المللی نیز مطرح است، در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره مشخصه‌های زیبایی شهر گفت: بیش از توجه به زیبایی در مرحله نهایی، باید راهکارهایی را در پیش گرفت که در فرایند شکل‌گیری یک شهر یا بنا، با حداقل زشتی مواجه شویم، دراین صورت در دراز مدت با هزینه کمتری به زیبایی بیشتری می‌رسیم.


وی افزود: ممکن است شخصی که متصدی شهر است، بگوید که فرایندی طی بیش از 100 یا 200 سال منجر به این شده است که در حال حاضر در مقایسه با شهرهای کهن و قدیمی، ما منظر آشفته‌ای داشته باشیم.


مثلا در حالت توسعه کنونی، بزرگراهی که ساخته می‌شود، نتیجه‌اش جداره‌هایی است که به نظر می‌رسد شهرسازها اجازه ساخت پنجره‌ روی آن‌ها را نمی‌دهند و نمی‌دانم این قوانین را از کجا می‌آورند که جداره‌های خام نازیبا باقی می‌ماند.


این هنرمند در زمینه هنرهای محیطی و زمینی گفت: معمولا در کشور ما در گذشته، بیشتر ابلاغ پیام‌های سیاسی با اخلاقیات مذهبی را سعی می‌کردند در یک قالب گرافیکی در مقیاسی بزرگ کار کنند. اما در شرایط جدیدتر به نظر می‌رسد که راهبردهایی می‌خواهند که این کارها را از نظر بصری هماهنگ کنند که قابل تقدیر است.


نادعلیان با اشاره به این که بهتر است قبل از اتمام کار، در مورد زیبایی آن فکر کنیم، گفت: یکی از کارهای اشتباه این است که ما پل‌ها و زیرگذرهای جدید زیادی می‌سازیم و از دید سازنده، معمار و شهرساز،‌ آن جداره بتنی با ساختار هندسی‌اش یک نوع طراحی است، ولی معمولا با هزینه زیادی می‌آیند و روی آن‌ها کاشی‌کاری می‌کنند. حال سوالی که پیش‌ می‌آید این است که آیا آن ریز نقش‌هایی که با موضوع روایی کار می‌شود، مناسب یک محل گذر پرسرعت است یا خیر.


 وی در ادامه گفت:‌فکر می‌کنم اگر زیبایی به سلامت روحی و روانی ما کمک می‌کند، باید همانطور که برای بناهای بزرگ یا کوچک یک ناظر فنی می‌گذارند، یک ناظر بصری هم قرار دهند تا نظارت کند که آن جداره چه مقدار زیبایی و سازگاری فرهنگی و چه مقدار تناسب با بناهای پیرامونی دارد. 
نادعلیان درباره راهکاری دیگر برای یکسان‌سازی و تنوع و هماهنگی‌ گفت: دولت می‌تواند با ارائه طرح معافیت درصدی از تعرفه‌ها، هنگامی که در مناطق مشخص شده از آجر و سنگ‌های مشخص استفاده شود، به زیبایی شهری کمک کند.


وی در پاسخ به پرسش ایسنا در این خصوص که فضای تبلیغات انتخابات چه تأثیری در چهره شهر داشته و دارد، گفت: این تبلیغات تشنج بصری است و از دو جهت مردود است. یکی از جهت مقدار بسیار زیادی پلاستیک و کاغذ که آلودگی‌های زیست محیطی دارد که به فراوانی روی دیوارهای چسبیده شده و روی زمین ریخته شده است.


شهرداری نیز می‌تواند با برپایی نمایشگاه‌هایی برای کاندیداها، به مردم کمک کند تا با شخصیت، بسته‌های فرهنگی و فکری و سابقه آن‌ها آشنا شوند و ساعاتی را مشخص کند تا کاندیداها به توضیح بپردازند، تا کمک شود که شهر از آن‌ حالت تشنج خارج شود.


این هنرمند در بخش پایانی صحبت‌هایش گفت: این یک ناهنجاری است که تبلیغ‌های کاندیداها روی دیوارهای شهر پاره شده است و یا تبلیغ کاندیدای دیگری روی تبلیغات دیگر چسبانده می‌شود که مانند بالا رفتن از سر و کول هم است که مسلما برای شهر زیبایی در پی ندارد.