موسسه ماه مهر

۰۳ فروردين ۱۳۹۸

نقاشی قهوه خانه ای در دانشگاه احیا نمی شود

files_magazinContents_373431bolukifar2[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
«منصور وفایی» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت:از آنجا که تصویر و روایت داستانی بهتر و عمیق‌تر از نوشته و کتاب در اذهان باقی می‌ماند، بیان بخش‌هایی از گذشته، فرهنگ، تمدن و باورهای ایرانی می‌تواند نسل‌های جدید را با این مفاهیم آشنا کند.
این نقاش پیشکسوت افزود:اگر تصاویر هنرمندان این رشته نبود، شاید بسیاری از آیین‌ها، رسوم و خرده فرهنگ‌های ایرانی به مرور زمان و در هجوم سبک‌های غربی و مدرن به فراموشی سپرده می‌شود.
به عقیده وی، این سبک نقاشی علاوه بر زیبایی بصری، روح دلاوری، شجاعت بزرگ مردان ایرانی در دفاع از میهن، آداب و سنن قدیمی و هچنین باورها و اعتقادات مذهبی و سنتی ایرانی را از دل کتاب‌های مختلف دینی و ادبی ایران زمین خارج و بربوم نقاشی به تصویر می‌کشند.
عضو هیات امنای بنیاد فردوسی توضیح داد:نقاشی قهوه خانه ای با سبک رئالیسم، انتزاعی یا سایر مکتب‌های مدرن متفاوت است. در واقع آثار این شیوه هنری علاوه بر زیبایی بصری، دارای مفاهیم، پیام‌ها و حرف‌های بسیاری است.
وی درباره پیشینه شکل گیری این رشته هنری گفت:نقاشی قهوه خانه ای در دوران قاجار در ایران رواج پیدا کرد، هنرمندان این عرصه داستان‌های حماسی، آداب و رسوم ایرانی و همچنین مفاهیم دینی چون فرهنگ حماسه عاشورا را به کمک این سبک نقاشی برای مردم ترسیم می‌کردند.
وفایی افزود:هنرمندان سرشناس بسیاری در طول این سال‌ها در این عرصه فعالیت کرده‌اند که «حسین قوللرآغاسی»، «محمد مدبر»، «عباس بلوکی فر»، «حسین همدانی»، «فتح الله قوللر»، «محمد فراهانی» و «علی اکبر لرنی» از جمله آن‌ها هستند.
این نقاش پیشکسوت یادآور شد:بسیاری از آن‌ها از دنیا رفته‌اند و کمتر کسی این روزها به این هنر مشغول است و نگرانی فعالان این عرصه این بوده که به زودی این هنر با مرگ همه فعالان آن، به فراموشی سپرده شود.
وی با بیان اینکه فارغ التحصیلات این رشته باید اصول و تکنیک طراحی، نقاشی و رنگ آمیزی را به صورت آکادمیک بیاموزند، افزود:راه اندازی کارگاه های آموزشی در دانشگاه برای آشنایی عملی هنرجویان با این سبک هنری ضروری است. درواقع نباید تنها به چند واحد درسی اکتفا کرد.
این بازمانده نقاشی قهوه خانه ای بر اهمیت تعلیم این سبک هنری به جوانان و علاقه مندان تاکید کرد و گفت:سال گذشته کارگاهی آموزشی به همت مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد دربنیاد رودکی برگزار شد، اما ادامه دار نشد. ضمن اینکه برگزاری این برنامه‌ها نیاز به تبلیغات بیشتری دارد.
وفایی همچنین درباره سابقه کاری خود گفت:تا امروز بیش از ۳۰۰ اثر شامل ۱۲ پرده ترکیب بند محتشم کاشانی،۲۸ تابلو از قصه های حماسی شاهنامه یا تصاویری از حماسه حسینی و خرمشهر خلق کرده‌ام که در بنیاد ایران شناسی، دانشگاه تهران و فردوسی مشهد، بنیاد رودکی و فرهنگسرای بهمن نگهداری می‌شوند و جز گنجینه آثار هنری این مراکز نگهداری می‌شوند.
این هنرمند یادآور شد:باوجود همه سختی‌های و کم توجهی‌ها به این عرصه نقاشی و همچنین با وجود کهولت سن، اما با جدیت و علاقه فراوان هنوز به کار دراین عرصه می‌پردازم در اسفند ماه گذشته پرده زندگی عبدالعظیم حسنی (ع) را به تصویرکشیدم و به موزه این حرم اهدا شد.