موسسه ماه مهر

۲۶ دى ۱۳۹۷

نیم قرن نقاشی «شکیبا» در فرهنگسرای نیاوران

files_magazinContents_asl[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نیم قرن نقاشی‌های «حجت شکیبا» که ارایه نقاشی‌هایش در هزار دستان، کمال الملک و دلشدگان زنده یاد «علی حاتمی» در حافظه جامعه هنری ایران ماندگار شده است، در نگارخانه سه طبقهٔ فرهنگسرای نیاوران مرور می‌شود.
عصر جمعه 27 اردیبهشت 92، نمایشگاه نیم قرن نقاشی‌های حجت شکیبا با نمایش حدود 90 نقاشی و عکس از این هنرمند  افتتاح می‌شود که در آن یازده دوره هنری او زیر یک سقف به تماشا در می‌آید که در این میان حداقل یک سوم آثار برای نخستین بار در معرض تماشای مردم گذاشته می‌شود.
حجت شکیبااز پیشگامان سبک هایپر رئالیسم (عکس گونه) در نقاشی ایران است که در نیم قرن گذشته متدهای مختلف نقاشی را تجربه کرده است او کارش را در هنرستان و دانشکده هنرهای زیبا با نقاشی انتزاعی آغاز کرد اما بعدها با ارایه نقاشی‌های عکس نگاری (هایپررئالیسم) راهی را آغاز نمود که او را در حافظه نقاشی ایران جاودانه ساخت؛ همکاری او با زنده یاد «علی حاتمی» در شاهکارهای سینمایی و تلویزیونی‌اش به سبب تسلط شکیبا در همین سبک نقاشی بود که یاد و خاطره کمال الملک را در اذهان زنده می‌نمود. اما حجت شکیبا در این سبک هم باقی نماند او سالیان متمادی (قریب به دو دهه) به خلق نقاشی‌هایی با موضوع مفاخر ادب فارسی (فردوسی و خیام) پرداخت و در ادامه همین روند تازه‌ترین آثارش را با موضوع مولانا را در همین نمایشگاه در فرهنگسرای نیاوران رونمایی می‌کند. شکیبا در ادامه تجربه گرائیش حتی پا را از نقاشی فراتر نهاده و سال گذشته نمایشگاهی از عکس‌هایش با عنوان «شدونا» را نیز در نگارخانه «شکوه» به تماشا گذاشت که نمونه های شاخص آن را عصر جمعه 27 اردیبهشت روی دیوار نگارخانه شماره یک فرهنگسرای نیاوران ارایه می‌نماید.
حجت شکیبا صاحب 6 کتاب نقاشی ست که دیوان حافظ، به کوروش، رباعیات حکیم عمر خیام، نقش عکس در هنر ایران وایران دخت ازمجموعه نقاشی‌هایش در این زمره‌اند.
حجت شکیبا مهرماه 1328 در گرگان به دنیا آمده است و پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه تهران آثارش در کشورهای مختلفی از جمله سوئیس، انگلستان، کانادا... به نمایش عمومی درآمده است ... نیم قرن نقاشی‌های شکیبا تا 9 خرداد در نگارخانه شماره یک فرهنگسرای نیاوران روی دیوار است .