موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

صادق تیرافکن؛عکاس صاحب نام ایرانی درگذشت

files_magazinContents_204042sadegh-tirafkan1[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

صادق تیرافکن از عکاسان برجستهٔ ایرانی صبح روز پنجشنبه 19 اردیبهشت ماه در تورنتو کانادا درگذشت.

صادق تیرافکن که سابقه برگزاری نمایشگاه‌های متعدد انفرادی و گروهی را در داخل و خارج از کشور داشت، صبح نوزدهم اردیبهشت ماه به وقت تهران پس از مدت‌ها رنج بیماری در تورنتو کانادا دار فانی را وداع گفت. وی متولد 1344 و فارغ‌التحصیل رشته عکس از دانشگاه تهران بود.

صادق تیرافکن نمایشگاه‌های انفرادی متعددی را در شهرهایی چون لندن، لوزان، تورنتو، بروکسل، کبک، نیویورک، هیوستن و هم‌چنین نمایشگاه‌های گروهی در کشورهایی چون قطر، آلمان، استرالیا، روسیه، فرانسه، آمریکا و ... داشته است.

این هنرمند از سال 1370 عکاسی حرفه‌ای را آغاز کرد و در آثار خود از عناصر سنتی بهره می‌برد.

تیرافکن در بسیاری از آثار خود از تکنیک فتومونتاژ یا فتوکولاژ استفاده می‌کرد.

صادق تیرافکن سال گذشته، در پانزدهمین دوسالانه بین‌المللی هنر آسیایی ۲۰۱۲ بنگلادش موفق به دریافت تندیس دوسالانه، مدال طلا، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این دوسالانه شده بود.

اثر صادق تیر افکن با عنوان «نقوش انسانی» که با تکنیک میکس مدیا در پانزدهمین دو سالانه بین المللی آسیایی 2012 بنگلادش شرکت کرده بود، تندیس دوسالانه، مدال طلا، دیپلم افتخار و جایزه نقدی این دوسالانه را از آن خود کرد.

 وی درباره این نمایشگاه گفته بود: «این اثر از مجموعه» گام‌های اولیه «علاوه بر مرور یک دوره کاری، شاید یک نوع پیشنهاد غیر متعارف هم محسوب شود که اگر آدم مسیرش را جدی جلو آمده باشد، پراکندگی، بعدا منجر به انسجام در دیدگاهش می‌شود.»

صادق تیرافکن در بهمن سال ۹۰ در گفت‌وگویی با پایگاه عکاسی زوم درباره شیوه عکاسی‌اش و هنر کولاژ گفته بود: «اگر در کار من دقت کنید، المان‌هایی از سینما و تئاتر هم می‌بینید. چون از سینما و تئاتر به عکاسی آمدم. نقاش نبوده‌ام، اما اگر به کارهایم نگاه کنید، می‌بینید در آن‌ها کلاژ، زیاد است. دوست دارم در عکس دخل و تصرف کنم که نهایتا در کامپیوتر به من جواب می‌دهد. شاید یک تعداد از المان‌های نقاشی را در کارم تعقیب کنم، اما نقاش نیستم. اینکه کدام بهتر یا بدتر است، نکته‌ای است که نمی‌توان درباره‌اش حکم قطعی داد.»

برخی از آثار وی در مجموعه ثابت موزه‌هایی چون بروکلین نیویورک، لاکما لوس‌آنجلس، بریتانیای لندن و موزه هنرهای معاصر ایران نگهداری می‌شود. تیرافکن هم‌چنین نمایشگاه‌های متعددی در گالری‌های مختلف ایران همچون هما، اثر، سیحون، راه ابریشم و ... برگزار کرد.

موسسه ماه مهر درگذشت این هنرمند را به خانوادهٔ وی و هم‌چنین جامعه هنری ایران تسلیت می‌گوید.