موسسه ماه مهر

۲۶ آذر ۱۳۹۷

ادوارد لوسی اسمیت از آثار حجت امانی گفت

files_magazinContents_DSCF79471[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

ادوارد لوسی اسمیت؛ یکی از صاحب نظران برجسته هنر، در توصیف آثار حجت امانی که در نگارخانه شیرین به نمایش گذاشته شده است، گفت: او در مجموعه انسان و فرشتگان توانسته دوران معاصر و کهن را به یکدیگر پیوند بزند.

نمایشگاه آثار حجت امانی با عنوان «انسان و فرشتگان» از جمعه، ششم اردیبهشت در نگارخانه شیرین افتتاح شد. در این نمایشگاه 20 اثر با تکنیک ترکیب مواد به نمایش درآمد. امانی خلق این آثار را از چهار سال پیش آغاز کرده و در تمام آن‌ها انسان‌ها با بال‌های رنگی نشان داده شده‌اند که تاکیدی برای بازگشت دوباره صفات نیک انسانی در دنیای ماشینی معاصر هستند.

این تابلوها دوره‌های مختلفی از نقاشی ایرانی را متبلور می‌کنند و به همین دلیل در برخی از آن‌ها شاهد صورت‌ها و نشانه‌هایی از نگارگری هستیم که به انسان معاصر ختم می‌شوند. همچنین در روز گشایش نمایشگاه، محسن وزیری مقدم به عنوان یکی از چهره‌های مطرح نقاشی و هادی هزاوه‌ای نقاش و مدرس دانشگاه از آثار امانی در نگارخانه شیرین بازدید کردند.

در همین حال ادوارد لوسی اسمیت، مورخ تاریخ هنر، نقاش و منتقد سرشناس انگلیسی در بخشی ازیادداشت خود که بر آثار حجت امانی نوشت، گفت: «حجت امانی آن چیزی را که معاصر می‌نامیم، بدان چیزی که بسیار کهن و باستانی نام داشته، گره زده است که ریشه در فرهنگ اسلامی دارد.»

او ادامه داد: «باور به فرشتگان از اجزای ایمان در اسلام است همانگونه که مهم‌ترین تجلی آن جبراییل است که قران را بر محمد می‌آورد. بنابراین جای تعجب نیست که فرشتگان بارها در هنر ایرانی متجلی شده‌اند همانطور که در نقاشی‌های دوره صفوی به خوبی قابل رویت هستند. آنچه که حجت امانی انجام می‌دهد حمایت ازین باورها با تکنولوژی مدرن و جهانی امروزین است. او با استفاده از دوربین و پرده‌ای منقوش و ساده مردم را تشویق می‌کند به سمت فرشته شدن بروند.»

اسمیت که بسیاری از ایرانیان او را با کتاب «آخرین جنبش‌های هنری قرن بیستم» می‌شناسند، در بخش دیگری از تحلیل خود از آثار امانی گفت: «این فضا و موقعیت‌هایی را که او برنامه‌ریزی می‌کند به سوژه‌هایش فرصت می‌دهد تا خودشان باشند. با دیدن این عکس‌ها توان انسان را خواهیم دریافت. حتی زمانی که احساس کنیم انسان فرشته‌ها مردود و شکست خورده روی زمین دراز شده‌اند. آنها به مانند نشانه‌های کمال آرزوی نوع بشر باقی مانده‌اند و رهروانی برای حرکت به سمت کمال زندگی و حقیقت هستی هستند.»

حجت امانی متولد ۱۳۵۷ در لرستان و دارای کارشناسی ارشد در رشته پژوهش هنر است. او مراحل فوق ممتازی در هنر خوشنویسی را نیز گذرانده و تاکنون در بیش از ۲۰ نمایشگاه گروهی و انفرادی در داخل و خارج کشور مانند ترکیه، آلمان، انگلستان، لیتوانی و ... شرکت کرده است. یکی از عکس‌های محیطی او نیز در حراج بونامز لندن با قیمت ۲۶۴۰ دلار به فروش رفته است. در فروردین سال جاری نیز موزه هنرهای معاصر لس‌آنجلس اثر «هبوط» او را خریداری کرد. علاقمندان برای دیدن نمایشگاه حجت امانی می‌توانند تا هفدهم اردیبهشت به نگارخانه شیرین مراجعه کنند.