موسسه ماه مهر

۲۷ آذر ۱۳۹۷

پشت پرده زندگی هنرمندان در نگارخانه «نامی»

files_magazinContents_4606639[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

هنرمندان خواسته یا ناخواسته در پس آثار خود پنهان هستند. در این میان آنان که در عرصه هنرهای تجسمی فعالیت می‌کنند، بیشتر درگیر این امر هستند. اما شاید دیدن بخش‌هایی از زندگی این هنرمندان و آنچه که سبب پدید آمدن آثارشان می‌شود جالب توجه باشد.
 روزهای بهاری تهران فرصت مناسبی است تا با حضور در خانه هنرمندان ایران به دیدن بخش‌هایی از زندگی هنرمندان نقاش ایرانی برویم که شاید هیچ‌گاه ندیده باشیم.
 به گزارش ایسنا، نگارخانه «نامی» خانه هنرمندان ایران این روز‌ها میزبان نمایشگاه ویدئو اینستالیشن «نگهی گم شده در پرده رویایی دور» است که به همت نگار رناسی و محسن فاتح‌پور برپا شده است.
 نگار رناسی ، با بیان اینکه می‌خواستیم با برپایی این نمایشگاه زاویه‌ای از زندگی هنرمندان را به نمایش گذاریم که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: بیشتر مردم آثار هنری این هنرمندان را می‌بینند و ما تلاش داشتیم تا بگوییم که در پس این آثار هنری چه چیزی نهفته است.
 این هنرمند ادامه داد: این نمایشگاه شاید چالشی باشد برای اینکه نشان دهیم یک اثر هنری چگونه خلق می‌شود.
 او هچنین درباره نام گذاری نمایشگاه نیز گفت: نام این نمایشگاه برگرفته از یکی شعرهای فروغ است و در آن «نگهی گم شده» نگاهی است که هیچ‌گاه دیده نشده و «در پرده رویایی دور» استفاده از آثار خود این هنرمندان است و ما تلاش کردیم تا نگاه گم شده آنان را پیدا کنیم.
رناسی با بیان اینکه احتمال برپایی چنین نمایشگاهی برای سایر هنرمندان رشته‌های دیگر، تاکید کرد: به نظرم وقتی این نمایشگاه برای گروهی خاص از هنرمندان برگزار می‌شود، جذابیت بیشتری دارد و شاید در آینده برای دیگر هنرمندان نیز چنین نمایشگاه‌هایی را برگزار کنیم.
 این هنرمند خاطر نشان کرد: امیدوارم با برپایی این نمایشگاه یک نگاه گم شده را به دیگران معرفی کرده باشیم.
 او به فضای کوچک کاری برای برپایی این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: دیگر گالری‌ها زمان دورتری را برای برگزاری نمایشگاه تعیین می‌کردند اما خوشبختانه خانه هنرمندان، ما را برای برپایی این نمایشگاه کمک کرد.
 محسن فاتح‌پور نیز با اشاره به اینکه سعی شده در این نمایشگاه وسایل و آثار تاثیر گذار هنرمندان در زندگی آن‌ها را جمع آوری کنیم، گفت: در این نمایشگاه آثاری از ۲۴ هنرمند نسل‌های مختلف را گردآوری کردیم و چیدمان نمایشگاه را بر اساس کار و حرفه این هنرمندان جلو ببریم.
 او ادامه داد: این رخداد اولین بار است که برای نقاشان رخ می‌دهد و می‌تواند برای دیگر قشرهای هنری نیز برپا شود.
 این هنرمند همچنین درباره نام گذاری این نمایشگاه نیز گفت: می‌خواستیم نام گذاری طوری باشد که هم آرتیست بودن آنان را نشان دهیم وهم لطافت هنرمندانه آن‌ها را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهیم، برای همین نام این نمایشگاه با دقت و حساسیت انتخاب شده است.
او در بخش دیگری از صحبت‌های خود به حضور آثاری از زنده یاد احمد اسفندیاری در این نمایشگاه اشاره کرد و اظهار کرد: شاید آخرین عکس‌های استاد اسفندیاری متعلق به ما باشد و متاسفانه فرصتی رخ نداد تا ایشان بتوانند از این نمایشگاه بازدید کنند.
فاتح‌پور به فضای کوچک گالری برای برپایی این نمایشگاه نیز اشاره کرد و خاطر نشان کرد: مطمئنا اگر فضای بزرگتری را داشتیم دید بهتری را به مخاطب می‌دادیم، ولی خوب در همین فضا نیز تلاش کردیم تا ایده‌های خود را اجرا کنیم؛ البته باید از کمک‌های مدیر گالری‌های خانه هنرمندان تشکر کنم.
نمایشگاه ویدئو اینستالیشن «نگهی گم شده در پرده رویایی دور» تا ۲۳ فروردین ادامه دارد و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت ۱۷ تا ۲۱ برای بازدید به نگارخانه نامی خانه هنرمندان ایران مراجه کنند.