موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

سی‌و ششمین جشنواره‌ هنر محیطی ایران در هرمز

files_magazinContents_577262226[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

سی‌و ششمین جشنواره‌ هنر محیطی ایران در جزیره «هرمز» در مرکز خلیج فارس در حال برگزاری است.
به گزارش موسسه ماه مهر به نقل از ایسنا ، هنرمند سرا و مرکز بین‌المللی هنرهای محیطی پردیس در جزیره هرمز، میزبان این جشنواره شده است.
؛ جشنواره سال جاری شامل بخش‌های متنوعی است که بخش کارگاهی یکی از بخش های اصلی آن به شمار می رود . این بخش در  روزهای 28 دی تا10 بهمن ماه 1390 برگزار شد و بیش از پنجاه هنرمند در برنامه‌های آن شرکت کردند.
در سال جاری استادان بسیاری در برنامه‌های هنرمند سرا شرکت کردند و آثار هنری خود را در طبیعت و محیط عمومی جزیره اجرا کردند.
در هفته جاری تعداد 15 مجسمه‌ساز و هنرمند محیطی در هنرمندسرا ساکن و در طبیعت هرمز آثار هنری خودشان را ارائه می‌دهند و برنامه‌های مرکز تا نوروز سال 1391 ادامه دارد.
این جزیره به دلیل دارابودن کوه‌های رنگی و تنوع مواد بستر بسیار مناسبی برای انجام اثر هنری در طبیعت است.
هنرمند سرا و مرکز بین‌المللی هنرهای محیطی «پردیس»؛ در جزیره «هرمز» خانه احمد نادعلیان، هنرمند محیطی شناخته شده در عرصه‌های بین‌المللی است. نمونه آثار این هنرمند که در بیش از چهل کشور دنیا پراکنده است، به صورت عکس در هنرمند سرا نیز به نمایش در آمده است.
هنرمند سرا همچنین یک موزه‌ی دائمی هنرهای محیطی است. همه ساله هنرمندان بومی و بین‌المللی در داخل و محله اطراف هنرمندسرا آثار خودشان را ارائه می‌دهند.
تمامی دیوارهای بنا و محله اطراف را هنرمندان ایرانی و بین‌المللی با خاک‌های رنگی «هرمز» نقاشی کرده‌اند.
هنرمند سرای پردیس «هرمز» در بهمن ماه 1388 همزمان با بیست و پنجمین جشنواره هنر محیطی افتتاح شد. این مرکز وابسته به هنرمند سرای «پردیس پلور» است. در این جشنواره هنرمندان با استفاده از خاکهای رنگی جزیره هرمز سر در ورودی، حیاط، حال مرکزی و مسیر کوچه‌هایی که از بازار قدیم به خانه منتهی می‌شود نقاشی کردند.
برای ساختن رنگ از خاک‌های رنگی هرمز از فن‌آوری نانو نیز بهره گرفته شد. محلول پلی لاتیس که حاصل پژوهش در زمینه نانو است با خاکهای رنگی و مواد چسبنده مخلوط شدند.
این مرکز در یک محله سنتی واقع شده است و زمانی پاتوق افراد بزهکاری بوده است که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف می‌کردند. همه افرادی که در آنجا با کار هنری به توسعه آن کمک کرده‌اند هدفشان ایجاد یک مکان فرهنگی بوده است.
بازدید کننده‌ها گردشگران و علاقمندان به طبیعت نیز با حضورشان و اسکان در اینجا این رویکرد را تائید کرده‌اند
اما حالا هنرمند سرا و بناهای وابسته به آن جائی است که اسکان هنرمندان و دوستداران نماید.
هنرمندان محیطی، نقاشان، عکاسان ، فیلم‌سازان ، نویسندگان و شعرا می‌توانند به همراه خانواده خود پس از ارسال پرسشنامه و ثبت‌نام در هنرمندسرا ساکن شوند.
در هنرمند سرا و بناهای وابسته به آن به زنان بومی هرمز آموزش داده می‌شود تا با خاکهای رنگی هرمز نقاشی کنند و گردشگرانی که از این مکان بازدید می‌نمایند آثار آنها را خریداری کنند.

افزون بر هنرمند سرا «خانه کنیز» یکی از اماکنی است که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. زندگی پر مشقت این زن بر روی دیوارهای خانه‌اش نقاشی شده است. دیوارهای فاصله بین هنرمندسرا و خانه کنیز را هنرمندان بین‌المللی، ایرانی و کودکان هرمز نقاشی کرده‌اند.