موسسه ماه مهر

۲۶ دى ۱۳۹۷

گفت و گو با مهدی سدیفی

files_magazinContents_6[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

به دنبال رهایی در خوشنویسی !

مهدی سدیفی ، مجموعه از از آخرین آثار هنری خود را روز جمعه پنجم اسفند ماه در نگارخانه شکوه ، به نمایش گذاشت. آثار این هنرمند ، برداشتی خاص از خط- نقاشی است . او به ارایه همزمان تندیس های خط ، حجم های چوبی از حروف و کلمات و تابلوهای خط -نقاشی علاقه مند است و به این ترتیب دامنه  آثارش را از حیطه نقاشی به عرصه مجسمه سازی گسترده می کند. آنچه می خوانید گفت و گویی کوتاه است با این هنرمند در مورد آثارش در روز برپایی نمایشگاهش در نگارخانه شکوه :

 شما به عنوان یک هنرمند چه هدفی را از پرداختن به خوشنویسی ایرانی دنبال می کنید ؟ آیا این یک رویکرد مبنی بر توجه عمومی به هنر است که اکنون در عرصه اقتصاد هنر به چشم می خورد ؟

«من آغاز علاقه ام نقاشی خط بود و هیچگاه در عالم خوشنویسی به صورت جدی کار نکردم زیرا خط کلاسیک راضی ام نمی کرد یعنی  همواره سعی کرده ام، خط را به عنوان یک عنصر بصری به تصویر درآورم و در این راه بی توجه به معیارهای سنتی خط، اثری را ارایه دهم که مولفه هایش مورد پسند خودم است.

اما رویکرد شما به خط - نقاشی نیز ، با رویکرد رایج متفاوت است زیرا شما با استقاده از حجم های چوبی ، موفق شده اید جلوه ای سه بعدی به اثر خود ببخشید ؟

«در واقع من در راستای گرایشم به خط-نقاشی به جایی رسیدم که دیدم خط هایم می خواهند از قاب تابلوهای نقاشی  رهایی یابند و در فضای سه بعدی تجلی پیدا کنند، بنابراین به شیوه روی آوردم ، این دومین باری است که این تندیس های چوبین  را نمایش می دهم،نخستین بارش نیز در نمایشگاه پیشینم در همین نگارخانه شکوه بود .

اما دستمایه و درونمایه فکری این آثار جیست ؟ یعنی چه چیزی شما را بر آن می دارد که به حیطه خط- نقاشی متصل باشید ؟ این آثار روایت چیست ؟

در این نمایشگاه اشعاری از شعرای بسیار قدیمی تا شعرای فرهیخته شعر نو را دستمایه نقاشی خط هایم کرده ام ،از خیام و حافظ و مولوی تا سهراب سپهری . این انتخاب از سلیقه شخصی ام نشات می گیرد که شعر را بسته به مفهوم و جهانبینی که ارایه می دهد برمی گزینم و برایم مفهوم آن مهم است.توجه به مفهوم موجب شده است سعی کنم،اشعار در تابلوهایم خوانا باشند و مخاطب از تماشای آثار علاوه بر لذت بصری ،از ره آورد معنوی مستتر در متن هم استفاده ببرد . مضاف براین به رنگ های پر انرژی و گرم  علاقه دارم و چون کارم را با گرافیک آغاز کرده ام رنگ های شاد و روشن را می شناسم و از آنها در آثارم بهره می برم.

 با توجه به تاکید شما بر خوانا نویسی ، تفاوت آثار شما با خوشنویسی سنتی در چیست ؟

در آثارم فرم برایم اولویت دارد آنچه در خوشنویسی سنتی به عنوان کرسی بندی می خوانند در نقاشی خط های من به عنوان کمپوزیسیون رعایت می شود تا طرح و نقش و خط به پراکندگی دچار نشوند و اثر یکدست با ترکیب بندی قابل تماشا ارایه شود.

مهدی سدیفی متولد 1324 تهران است و تا به حال نمایشگاه های متعددی از آثارش ارایه کرده است .نمایشگاه آثار او تا 10 اسفند در نگارخانه شکوه برپا است.