موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

روایتی از 100 سال هنر ایران در نگارخانه شکوه

files_magazinContents_3662412[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

 نگارخانه شکوه، با نمایشگاهی با شکوه از بزرگان و جوانان هنرمند ایرانی به استقبال سال نو شمسی می‌رود.
عصر جمعه هجدهم اسفند 91، نمایشگاه روایتی از 100 سال هنر ایران با مجموعه سازی بهنوش فروتن (مدیر نگارخانه شکوه) در این نگارخانه دایر می شود که آثار حدود 60 هنرمند دیروز و امروز ایران را ارایه می کند.

 به گزارش ماه مهر ، در میان آآثار این نمایشگاه دو تابلوی ارزشمند از کمال الملک هم حضور دارد و از نخبگان و بزرگان هنر ایران هم آثار ماندگاری رونمایی می‌شود.
بهنوش فروتن درباره دلایل برپایی این نمایشگاه گفت: «روند تند جریان‌های هنری چنان است که گاه یادمان می‌رود کجا بودیم و از کجا آمده‌ایم، همیشه با احترام به نبض تند تحولات، لازم است گاهی به پشت سرمان، پیشینه مان و آثار پیشکسوتانمان دقت و نظاره کنیم و برای بازیابی هویت فرهنگی مان آن‌ها را بازیابی و بازخوانی کنیم، با چنین رویکردی» روایتی از 100 سال هنر ایران را طراحی و اجرا کرده‌ام تا بخشی از شناسنامه تصویری مان را مرور کنیم.
بهنوش فروتن که مهرماه 91 در پنجمین هفت نگاه عنوان پرفروش‌ترین هنرمند نقاش را از آن خود کرده‌است درباره این نمایشگاه افزود: «این رویداد را آگاهانه در پایان سال برگزار کرده‌ام زیرا آن را مثل هفت سین هنر ایران می‌دانم، در واقع با این نمایشگاه نگارخانه شکوه از سال کهنه به سال نو می‌رود و مردم می‌توانند در دو سال پیاپی از این نمایشگاه که به نوعی بخشی از روند تاریخی هنر ایران را آیینه داری می‌کند دیدن کنند.»
وی گفت: «در این نمایشگاه آثار نقاشی و نقاشی خط توامان روی دیوار می‌روند و تلاش شده است در هر بخش با تمرکز بر جنبه های مدرنیستی و جریان سازی هنرمند، آثار در خور توجهی گرد هم آید.»
نمایشگاه افزون بر آثار کمال الملک آثاری از زنده یاد مارکو گریگوریان، ژازه تباتبایی، عباس کاتوزیان، علی اکبر صنعتی، جعفر روح بخش، محمد علی ترقی جاه، جمال الدین خرمی نژاد را نیز در کنار آثار هنرمندانی مانند پرویز کلانتری، نصرالله افجه ای، منوچهر نیازی، علی اکبر صادقی، کیخسرو خروش در برابر دید علاقه مندان قرار می دهد. ارایه آثار هنرمندانی مانند علی شیرازی، واحد خاکدان، حجت شکیبا، بهمن نیکو، سیاوش مظلومی پور، عنایت الله نظری نوری، عطاالله ذی نوری از دیگر ویژگی های این نمایشگاه است. این نمایشگاه تا پایان اسفند ماه جاری ادامه دارد .