موسسه ماه مهر

۲۶ آذر ۱۳۹۷

رونمایی از «نیستان» با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر

files_magazinContents_652465IMG_1716[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].JPG
عصر جمعه 5 اسفند ماه با حضورتیمسار جهاندار سرشار، استاد حمید عجمی،دکتر محمد رضا کلایی،دکتر محمد خانی،علیرضا امینی مقدم،کامبیز حضرت پور،علی حضرت پور ،رشید مختاری،محسن ابراهیمی،ایرج شایسته پور،غلامرضا فیروزی،عظیم زرین کوب،هنگامه صدری،بهرام حنفی،محمد معمار زاده،محمد محمودی،امیرشاهرخ فریوسفی،احمد آریامنش،علی گنجی،عبدالناصر فتی سلمان، رسول اولیا زاده ،دکتر نیکولا ناخوتسریشویلی رایزن فرهنگی گرجستان و ... نمایشگاه نقاشی خط های محمد سعید نقاشیان افتتاح شد.
به گزارش موسسه ماه مهر از نگارخانه ساربان ،نمایشگاه نقاشی خط های محمد سعید نقاشیان با عنوان «نیستان» مجموعه ای است که بر مبنای اندیشه های حضرت مولانا در دیباچه اول مثنوی که با بشنو از نی چون حکایت می کند آغاز شده با هنر نمایی حمید رضا شجاعی نوازنده کمانچه ،آقای دکتر محمد رضا کلایی آواز و آقای محمد رضا توکل زاده نوازنده تنبک به انجام رسید.
محمد سعید نقاشیان در حاشیه این مراسم گفت:نیستان حاصل 21 سال کار در حوزه خوشنویسی سنتی است که در این نمایشگاه به گونه ای دگرگون عرضه شده.نیستان ،راوی آتشی است سوزان که به جان نیستان افتاد و نی و نیستان را جملگی بسوخت که در پایان ،نه نی ماند و نه نیستان .نی تجلی کرد و نایی را به نواختن وادار کرد .
در این نمایشگاه 19 اثر به مصداق 19 بیت اول مثنوی پدیدار گشت که 15 عدد آن به مرحله دیدار مخاطبان رسید.مولانا گفت:بشنو ،پس شنیدن را مرحله ای از کمال خواند و من نوشتن آن شنیده ها را به آیینه تصویر کشیدم.
در آثارم از واژه نویسی پرهیز کردم و در قالب فرم حروف سعی به رازآلود بودن نی و نایی و نیستان داشتم .نیستان راوی نفیر نی است که از نیستان ازل دور افتاد و فریاد می کند جدایی اش را تا ذهن مخاطب را به فضایی خیالی از نیستان ببرد.نیستان راوی این ابیات است:
کز نیستان تا مرا ببریده اند
از نفیرم مرد و زن نالیده اند
سینه خواهم شرحه شرحه از فراق
تا بگویم شرح درد اشتیاق ....
نیستان،در قالب کادر های افقی به تصویر کشیده شده اند نمادی است و روایتگر که روایت می کند رنگ و فرم و معنا را .حروف در کنار تمثیلاتی از نی به معنای جدا ،راوی و روایتگر نیستی ای است که هستی ای را در پی دارد.در این نمایشگاه سعی کردم فرم و رنگ را به معنای نیستان نزدیک کنم که ذهن مخاطب آن را درک کند و خیالش را به خیالستان جمال بکشاند.
رنگها رنگهایی ایرانی ،کادرها،کادرهای روایتگر که تا ابد روایت می کند انسانی را که از نیستان وصلش جدا گشته و اشتیاق دارد تا به آنجا برسد.
تیمسار جهاندار سرشار، استاد حمید عجمی،دکتر محمد رضا کلایی،دکتر محمد خانی،علیرضا امینی مقدم،کامبیز حضرت پور،رشید مختاری،محسن ابراهیمی،ایرج شایسته پور،غلامرضا فیروزی،عظیم زرین کوب،هنگامه صدری،بهرام حنفی،محمد معمار زاده،محمد محمودی،امیرشاهرخ فریوسفی،احمد آریامنش،علی گنجی،عبداناصر فتی سلمان، رسول اولیا زاده ،دکتر نیکولا ناخوتسریشویلی رایزن فرهنگی گرجستان و ..... چهره های حاضر در مراسم افتتاح این نمایشگاه بودند.