موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

فرح اصولی : دوسالانه های هنری رنگ باخته اند

files_magazinContents_farahossoulI1[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

فرح اصولی هنرمند نقاش و دبیر دوسالانه های نقاشی کشور در دوره های پیشین ، گفت : اکنون حرکت های هنری مانند دوسالانه دامون فر که توسط بخش خصوصی برای شناسایی و معرفی هنرمندان جوان کشور انجام می شوند ، بسیار پررنگ تر از دوسالانه های هنری که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هفت سال گذشته برپا شده است ، خود نمایی می کنند.

به گزارش ماه مهر، فرح اصولی که به تازگی یکی از آثارش به موزه متروپلیتن نیویورک راه یافته است ، درگفت وگو با خبرنگار ما گفت : متاسفانه سو مدیریت هنری در کنار فضای بوجود آمده پس از فروش آثار ایرانی در حراجی های بین المللی و ستاره شدن چند هنرمند جوان ، موجب شده است تا حرکت هنر کشور به شکلی بطئی کند شود و درخشش هنرمندان ممتاز کشور ناپیدا ماند.

این هنرمند افزود : هم اکنون سرگرم نقاشی پروژه ای عظیم هستم که به بازخوانی ایرانی آثار شاهکارهای نقاشی اروپایی اختصاص دارد و در این مسیر از نشانه شناسی روزآمد در کنار زبان نقاشی ایرانی بهره برده ام .

اصولی افزود : اکنون در شرایطی قرار گرفته ایم که در سراسر جهان توجه به هنر ایرانی و بازخوانی نسبت سنت و مدرنیته در هنر معاصر ایران جلب شده است و به این ترتیب انجام امور تحقیقی و پژوهشی در این زمینه از نیاز های اصلی هنر کشور به شمار می رود ، هرجند که طرح منسجمی برای انجام این گونه پژوهش ها در عرصه مدیریت کلان دیده نمی شود .

این هنرمند تاکید کرد : با وجود تمام بی توجهی که در عرصه مدیریت کلان کشور به افزایش سطح کیفی هنر و انجام پروژهای تحقیقی مانند آننچه گفتم صورت می گیرد ، اما پژوهشگران مستقل در کشور تمام بار این امر را به دوش گرفته اند و با تمام توان سرگرم پر کردن خلائی که در نتیجه این کم کاری رخ داده است ، هستند.

اصولی گفت : با اتخاذ سیاست های درست مدیریت راهبردی هنر می توان فضای لازم برای اجرای دوسالانه های هنری شاخص و بروز استعدادهای هنری باز کرد و این امر دور از دسترس نیست ، اما نیاز به استفاده از متخصصان برجسته و شاخص کشور و اعتماد به آنها دارد.