موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

در افتتاحیه چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر اعلام شد؛ دنیا، صدای هنرمند ایرانی را می شنود

files_magazinContents_2726322[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر و در میان استقبال بسیار پرشور هنرمندان و هنر دوستان ـ عصر جمعه 14 مهر 91 ـ در گالری پردیس ملت آغاز به کار کرد.

به گزارش ماه مهر، در مراسم افتتاحیه این رویداد هنری، سیف الله پویاراد مدیر دو سالانه نقاشی دامون‌فر در سخنان کوتاهی خواهان هموار شدن راه نقاشان جوان برای دستیابی به قله‌های ترقی شد و گفت: «جوامعی همای سعادت را به آغوش می‌کشند که بر روی نیروی انسانی جوان خود سرمایه گذاری بلند مدت کنند؛ در واقع بالندگی و دانش‌ورزی نسل جوان در هر سرزمینی آینده روشن آن دیار را تضمین می‌کند.»
 پویا راد، جوانان امروز ایران را یکی از شایسته‌ترین و نخبه‌ترین جوانان امروز دنیا خواند و تاکید کرد: «نمونه بارز آن همین نقاشان جوان هستند که با نگاه نافذشان به مسائل پیرامونی، قلب آدمی را سرشار از عشق می‌کنند.»
 وی با سپاس از حمایت‌های بانک سامان، موسسه تصویر شهر شهردار تهران و گالری پردیس ملت خواهان بستری مناسب شد تا دیگر بخش‌های خصوصی کار آمد نیز برای رونق افزایی به رویدادهای هنری، به این عرصه پای بگذارند.
 فرح اصولی، نقاش صاحب سبک کشورمان که برای دومین دوره پیاپی ریاست شورای داوری چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر را بر عهده دارد دیگر سخنران این مراسم بود. اصولی گفت: «از تماشای آثار درخشان جوانان نقاش و استعدادهای نوظهوری که هر دو سال یک بار در دامون‌فر بروز می‌یابند، اعتماد به نفس بیشتری می‌یابم.»
 وی تاکید کرد: «امروز جوانان نقاش ایران جایگاه خاص خودشان را یافته‌اند و برخی از آنها در گالری‌های مهم دنیا آثارشان را ارائه می‌کنند. بنابر این باید باور کرد که، گذشت دورانی که فکر می‌کردیم حرفهای مهم را باید دیگران بزنند و هنرمند ایرانی مجبور است آنها را تکرار کند. امروز بسیار پیش می‌آید که در گالری‌های مهم گوش تیز می‌کند ببینند هنرمند ایرانی چه می‌گوید.»
 وی از اینکه نقاشان جوان در پی یافتن راه شخصی خود هستند ابراز خشنودی کرد و گفت: تاثیر پذیری برای نقاشان زیر 25 سال امری بدیهی است اما برنده آن کسی است که به درون خودش چشم بیندازد و آن را در بوم خود بازگوید.»
 فرح اصولی در پایان ضمن تشکر از دامون‌فر خواهان استمرار این رویداد ملی در سالیان دراز شد و تاکید کرد: قدر و اهمیت این بینال را ده سال بعد خواهیم فهمید، من همچنان معتقدم به جهت روح حمایت کنندگی بخش خصوصی و پرهیزش از نظارت و آزاد گذاشتن دست هنرمند و اعتماد به ذهن خلاق او باید برپایی چنین رویدادهایی را به بخش خصوصی وا گذاشت.
همزمان با مراسم افتتاحیه چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر، کارگاه‌های تخصصی نقاشی کودکان و نوجوانان زیر نظر یاسمین سینایی در زیر طاق قوسی شکل گالری پردیس ملت آغاز به کار کرد که یکشنبه، چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه این هفته از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر به صورت رایگان برپا خواهد بود.
در چهارمین دو سالانه نقاشی دامون‌فر 100 نقاشی از 70 نقاش جوان زیر 25 سال ایران به تماشا در آمده است که 28 مهر در آیین اختتامیه برگزیدگان خود را خواهد شناخت.
علاقه‌مندان به تماشای این آثار می‌توانند همه روزه از ساعت 11 تا 20 به گالری پردیس ملت مراجعه کنند.
ر