موسسه ماه مهر

۲۵ آذر ۱۳۹۷

نقاشی‌های «سعید معیری» در «نگارخانه ساربان»

files_magazinContents_IMG_99130[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نگارخانه ساربان 15 اثر جدید از سعید معیری که با تکنیک ترکیب مواد خلق شده‌اند را به نمایش می‌گذارد.کوچک‌ترین این آثار 50*70 و بزرگ‌ترین آن‌ها 190*330 سانتی متر است که عصر جمعه 7 مهر ماه نمایش آن‌ها آغاز می‌شود.
مجموعه پیش رو حاصل کارهای این هنرمند از سال 1384 تا به امروز است. سعید معیری متولد 1342 در تهران است واز سال 1370 تاکنون به تدریس هنر نقاشی مشغول است.
آثار این هنرمند تا کنون در 9 نمایشگاه انفرادی و بیش از 15 نمایشگاه گروهی و دوسالانه های هنری ارایه شده است.
او همچنین در نمایشگاه‌های گروهی در کشورهای ایتالیا، سوئیس، قطر، رومانی و آلبانی شرکت داشته است. این هنرمند سال گذشته نمایشگاهی با عنوان «متافیزیکولوژی» را در نگارخانه والی برگزار کرده بود.
معیری درباره مضمون آثار جدیدش گفت: «فرهنگ پست مدرن دنیا را به مثابه مجموعه‌ای از» وانموده یا صورت‌های مجازی می‌بیند. دنیایی مملو از نقل قول‌ها که تحت مکانیسم‌های مختلفی چون کپی سازی، پاستیشن، کنایه‌ها، ارجاعات، بازسازی، تکثیر، مجازها، واقعیت‌های مجازی و ... طبقه بندی می‌شوند و البته هیچ کدام از آن‌ها وجه حقیقت نهایی یا اصالت ندارند.
اومعتقد است: «دنیای پیرامون ما یعنی همان مجموعه وانمودها و شبکه‌های پیچیده از» دال که «ارجاع» خود را به یک مفهوم منفرد با یک مدلول مشخصی از دست داده‌اند.
این هنرمند افزود: «من می‌اندیشم پس هستم، جمله معروف دکارت همانند بسیاری از یافته‌های جوامع صنعتی و پیشرفته کنونی باعث تحولات در زندگی و تمدن بشری شده است، اما متاسفانه در کشورهای جهان سوم بدون توجه به منشاء و دلیل آن‌ها چندان به تحول و تغییرات مهم و زیر ساختی منجر نگردید و در اغلب موارد نیز چیزی بیش از تقلید و دریافتی سطحی و زود گذر به ارمغان نیاورده است. تو می‌اندیشی: پس من یک سیب صورتی هستم.»
نمایشگاه «من یک سیب صورتی هستم» عصر جمعه هفتم مهر ماه از ساعت 17 تا 21 افتتاح می‌شود و نشستی پیرامون این مجموعه در تاریخ 14 مهر ماه در نگارخانه ساربان برگزار می‌شود.