موسسه ماه مهر

۲۵ آذر ۱۳۹۷

شخصی / عمومی در نگارخانه ماه مهر

files_magazinContents_trtr[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

نگارخانه ماه مهر ، فصل جدید فعالیت هنری خود را با برپایی یک نمایشگاه گروهی به نام شخصی / عمومی از 17 شهریور آغاز می کند.

در این نمایشگاه آثاری از رامین بیرقدار،مرجان تقوی، مهدی خواجه، مهسا زنجانی، امیر سخایی، سهیل سلطانی، نرجس ضیاءالملکی و میثم یعقوبی به نمایش گذاشته می شود. این نمایشگاه شامل مجموعه ای از آثار عکاسی  این هنرمندان است که با هدف به چالش کشیدن مفاهیم رایج اجتماعی در مرز عرصه حریم عمومی و خصوصی یا استقلال فردی خلق شده اند. 

حمید سوری ، استاد رشته تاریخ عکاسی در دانشگاه های هنری کشور ، درباره این نمایشگاه نوشته است : «از آنجا که فردیت و فردگرایی در جامعه ما محلی از اعراب نداشته، امر شخصی هیچ گاه به رسمیت شناخته نشد و تمایز آن با امر عمومی مورد توجه و بررسی قرار نگرفت. به همین دلیل زمانی که شعار «امر شخصی، سیاسی است» در جهان توسط زنان مطرح شد، توجه ما نسبت به آن برانگیخته نشد. اما در چند سال اخیر با پیچیده شدن و در هم تنیدگی امر عمومی و خصوصی- تا آنجا که...نه تنها تضاد که تمایز این دو غیرممکن مینماید- و همزمانی آن با حاد شدن دخالت های بیش از اندازه در امر شخصی در جامعه، حساسیت ها و توجهاتی نسبت به آن جلب شده است. »

برپایی این نمایشگاه حرکتی در جهت ارایه عکس به مثابه امر هنری است و  با توجه به افزایش روند توجه جامعه هنری به هنر عکاسی به عنوان یکی از زمینه های طرح احساسات هنرمندانه انجام می شود .