موسسه ماه مهر

۲۲ آذر ۱۳۹۷

فوآد ترشیزی در موسسه ماه مهر سخنرانی می‌کند

files_magazinContents_orshizi[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

مفاهیم کلیدی سوبژکتیویته و پست کلونیالیسم در موسسه ماه مهر بررسی می‌شوند
موسسه فرهنگی و هنری ماه مهر با دعوت از فوآد ترشیزی، مجموعه سخنرانی‌هایی درباره مفاهمیم کلیدی مطالعات تطبیقی فلسفه، جامعه شناسی و هنر برپا می‌کند.
نخستین جلسه سخنرانی فواد ترشیزی در موسسه ماه مهر در روز چهارشنبه 25 مرداد ماه 91 با عنوان سوبژکتیویته برپا می‌شود. ترشیزی در این سخنرانی به تعریف‌های کلیدیِ سوبژکتیویته در قرن بیستم و رابطه آن با بازنمایی می‌پردازد. این گفتارِ کوتاه
مقدمه ای است بر نظریه های سوبژکتیویته که به اختصار به آرای متفکرینی چون هایدگر، فروید، آلتوسر، کریستِوا، امیلیا جونز، و برایان مَسومی می‌پردازد.
جلسه بعدی سخنرانی ترشیزی در ماه مهر با نام پست کلونیالیسم (مطالعات پسااستعماری) روز چهارشنبه یکم شهریور ماه برپا می‌شود که به حوزهٔ مطالعات پسااستعماری از دههٔ ۱۹۷۰ به این سو اختصاص دارد. این سخنرانی عرصه وسیعی از نظریات مطرح فکری نیمه دوم قرن بیستم از نقد تأثیرگذار ادوارد سعید دربارهٔ برساختن دانشی نادرست از شرق توسط غرب در کتاب اورینتالیسم تا تئوری‌های گایاتری چاکراورُتی اسپیواک، و نظریه و تمرین در ادبیات پسااستعماری بیل اَشکرافت و هِلن تیفین که مطالعات پسااستعماری خود را متعهّد به نقدِ پیامدهای استعمار، سُلطه، و استیلا می‌داند، در بر می‌گیرید.
فوآد ترشیزی دانشجوی دورهٔ دکتری در رشته های مطالعات خاورمیانه و ادبیات تطبیقی و اجتماع در دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک است. او کارشناسی ارشد خود را در سال ۲۰۱۰ در رشتهٔ تاریخ هنر، با گرایش هنر معاصر و تئوری، از دانشگاه مینه سوتا در شهر مینیاپولیس دریافت کرد. حوزه های تمرکز پژوهشی ترشیزی، تاریخ نگاریِ تاریخ هنر، مطالعات پسااستعماری.
جهانی سازی، و مطالعات جنسیت است که زیر نظر استادانی چون حمید دباشی، رُزالیند کراوس، آندریاس هویسِن، و گایاتری چاکراوُرتی اسپیواک، به آن‌ها می‌پردازد. او سال گذشته دستیار تحقیق گایاتری اسپیواک بوده و اکنون نیز دستیاری تدریس او را بر عهده دارد. ترشیزی هچنین مشغول ویرایش کتابی از مجموعه مقالات حمید دباشی دربارهٔ هنر معاصر ایران است.
سخنرانی‌های فواد ترشیزی در موسسه ماه مهر در ادامه سلسله هم‌اندیشی فرهنگی هنری این موسسه درباره پیوند های فکری، فلسفه و زیبایی شناسی هنر معاصر کشور و عرصه های بین رشته ای مطرح در حیطه هنرهای تجسمی برپا می‌شود. پیش‌تر نیز سخنرانی‌هایی با حضور چهره‌هایی مانند شمس لنگرودی، پریس تنظیفی، حمید سوری و بهنام کامرانی برگزار شده بود.
حضور کلیه علاقه مندان در این سلسله نشست‌ها آزاد است. موسسه ماه مهر در خیابان آفریقا، کوچه نیلوفر شماره 7 قرار دارد.