موسسه ماه مهر

۲۷ دى ۱۳۹۷

نگاه‌ به جامعه ایرانی در مالزی عوض شده است

files_magazinContents_88[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg


شمار ایرانیان ساکن مالزی طی سال‌های گذشته افزایش زیادی داشته و با توجه به بیشتر دانشجویان این جامعه، نبود بستر مناسب برای فعالیت‌های هنری یکی از جمله ضعف‌هایی بود که در این جامعه بیش از 100 هزار نفری به شدت احساس می‌شد، اما بخشی از این ضعف‌ها با توسعه فعالیت‌های نگارخانه «مکعب» به عنوان تنها نگارخانه ایرانی فعال در این کشور استوایی برطرف شده است.

 اصغر یعقوبی - مدیر و موسس نگارخانه مکعب - در گفت‌وگو با ایسنا در مالزی، از چالش‌ها، برنامه‌ها و موفقیت‌های هنرمندان و هنر ایرانی در مالزی و همچنین فعالیت‌های تنها نگارخانه ایرانی فعال در این کشور آسیایی گفت.

 یعقوبی که سهم بسزایی در معرفی هنر ایرانی در مالزی داشته درباره فعالیت‌های خود و نگارخانه «مکعب» یادآور شد: از سال 2008 فعالیت این نگارخانه در دو بخش در پایتخت مالزی آغاز شد. بخش اول فعالیت‌های ما برگزاری نمایشگاه‌های هنری است و در این مدت حدود 40 نمایشگاه گروهی و انفرادی در مالزی برپا کرده‌ایم و در این نمایشگاه‌ها توانستیم با 110 هنرمند ایرانی و مالزیایی همکاری داشته باشیم.

 وی تصریح کرد: تا کنون توانسته‌ایم با کالج تیلور، دانشگاه مالایا (یوام)، دانشگاه اسلامی و تعدادی از موسسات دیگر از جمله وزارت توریسم، موزه هنرهای اسلامی و تعدادی از گالری‌های هنری در شهرهای دیگر مالزی ارتباطات خوبی برقرار کنیم و کارهای مشترکی با آن‌ها انجام دهیم.

 این هنرمند ایرانی هدف خود از تاسیس نگارخانه «مکعب» را تلاش برای برقراری ارتباط فرهنگی بین ایران و مالزی دانست و افزود: این مجموعه تا کنون با هزینه شخصی اداره شده و در این راه سختی‌ها و مشکلات خاص خود را داشتیم که همچنان هم این مشکلات وجود دارد. هدف ما هم این بوده تا این فعالیت‌ها را به صورت گروهی انجام دهیم به طوریکه هر بار گروهی خاص آثار خود را در نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

 او با اشاره به آخرین نمایشگاه برگزار شده در این گالری، گفت: در نمایشگاه اخیر آثار نقاشی، خوشنویسی و نقاشی خط زوج هنرمند ایرانی حسام موسوی‌نیا و محبوبه راسخ را برگزار کردیم که در مجموع 19 اثر به نمایش درآمده بود.

 یعقوبی برگزاری این نمایشگاه‌ها را راهی برای تعامل فرهنگی بین کشورهای ایران و مالزی دانست و خاطرنشان کرد: در همین راستا توانستیم اولین جامعه هنری ایران و مالزی به نام میاس (Malaysian Iranian Art Society) را ایجاد کنیم که اعضای آن از هنرمندان و شخصیت‌های برجسته مالزی از هفت ایالت این کشور انتخاب شده‌اند و از ایران هم دکتر عبدالرضا کردی به عنوان نایب رییس و بنده هم به عنوان عضو هیات موسس حضور داریم.

 او بیان کرد: این نگارخانه به عنوان شعبه شماره 2 جامعه هنری ایران و مالزی فعالیت می‌کند و ایرانیان می‌توانند به آن بپیوندند. ما تلاش می‌کنیم تا از تمامی هنرمندان فعال در زمینه‌های شعر، موسیقی، نقاشی، خوشنویسی، مجسمه سازی، سینما و تئاتر حمایت کنیم.

 اصغر یعقوبی با اعتقاد بر اینکه توانسته کارهای خوبی در مدت فعالیت خود در مالزی انجام دهد، عنوان کرد: یکی از این فعالیت‌ها همکاری با آکادمی ملی هنر مالزی (آسفارا) در برگزاری نمایشگاه گروهی 40 نفره‌ای بود که در آن 16 ایرانی و 24 مالزیایی حضور داشتند و آثار خود را در محل آکادمی ملی هنر مالزی در معرض دید عموم درآوردند.

او اظهار کرد: به تمام شرکت‌کننده‌ها در این نمایشگاه از طرف آکادمی ملی هنر مالزی گواهینامه اعطا شد که در نوع خود کار خوبی بود. ایران پس از فرانسه دومین کشوری است که توانسته با این مجموعه همکاری داشته و نمایشگاه مشترکی برگزار کند.

 او یکی دیگر از فعالیت‌های مهم نگارخانه «مکعب» در کوالالامپور را رونمایی از کوچک‌ترین پرتره دنیا معرف کرد و افزود: این اثر توسط استاد ابوالقاسمی از چهره پادشاه فعلی مالزی کشیده شده بود و توسط نماینده وزارت توریسم مالزی در این نگارخانه رونمایی شد که بازتاب خوبی در رسانه‌های مالزیایی داشت.

 مدیر تنها نگارخانه ایرانی مالزی در بخش دیگری از اظهارات خود به خبرنگار ایسنا گفت: بعد از آن هم ما برنامه‌ای با کالج تیلور برگزار کردیم و در این برنامه مارینا ماهاتیر (دختر ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین مالزی) برای افتتاحیه و سخنرانی حضور پیدا کرد. این برنامه برای کمک به کودکان پناهجوی برمه‌ای برگزار شده بود که توسط کالج تیلور آموزش عکاسی دیده بودند و کارهایشان در این نمایشگاه در معرض دید عموم درآمد.

 برگزاری نمایشگاه عکاسی سه دوچرخه سوار ایرانی از دیگر برنامه‌هایی نگارخانه مکعب طی ماه‌های اخیر بوده که به گفته مدیر این گالری، این سه دوچرخه‌سوار در بخشی از سفر خود با دوچرخه در مسیر جاده ابریشم به مالزی آمده و عکس‌های آن‌ها از این سفر در نگارخانه مکعب به نمایش درآمد که بازتاب بسیار خوبی در رسانه‌های مالزی داشت.

 یعقوبی همچنین بر تداوم این نوع فعالیت‌های فرهنگی و هنری تاکید کرد و گفت: نگارخانه «مکعب» علاوه بر برگزاری نمایشگاه، فعالیت‌های دیگری نیز دارد که از آن جمله می‌توان به برگزاری کلاس‌های آموزشی در بخش‌های عکاسی، خوشنویسی، نقاشی، قالی‌بافی، فتوشاپ، مجسمه‌سازی و کلاس‌های دیگری برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان اشاره کرد.

او که بیش از 20 سال در رشته نقاشی و مجسمه‌سازی فعالیت کرده در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: هدف ما برگزاری برنامه‌های آموزشی خوب برای‌خانواده‌های ایرانی در مالزی است، به طوریکه تعدادی از مالزیایی‌ها نیز در کلاس‌های آموزشی ما شرکت می‌کنند.

 این هنرمند کشورمان ادامه داد: ما در همین حال قصد داریم تا با چند کشور همسایه مالزی از جمله اندونزی، تایلند و فیلیپین به طور مشترک برنامه‌های گروهی برگزار کنیم که به زودی و پس از تائید نهایی اخبار آن اعلام خواهد شد.

 یعقوبی حضور در اکسپوی مالزی را یکی دیگر از برنامه‌های قطعی خود اعلام کرد و توضیح داد: در مالزی دو رویداد خیلی خوب و مهم هنری برگزار می‌شود که یکی از آن‌ها اکسپوی مالزی است که بزرگ‌ترین رویداد هنری این کشور محسوب می‌شود و در سال گذشته نیز هنرمندانی از 23 کشور جهان در آن حضور داشتند.

 او گلایه از شرایط را کاری بیهوده دانست و گفت: به جای گلایه و نق زدن باید بتوانیم کارمان را تا جایی که می‌توانیم به درستی انجام دهیم، حتی اگر گام کوچکی باشد. وقتی این گام‌های کوچک در کنار یکدیگر قرار بگیرد می‌تواند تغییر خوبی ایجاد کند. تا الان هم این گام‌های کوچک تاثیر خوبی داشته است.

 او ادامه داد: طی چند سال گذشته وجهه ایرانیان از نظر کارهای فرهنگی و هنری 180 درجه تغییر کرده است. الان در تمام افتتاحیه‌ها از ما دعوت به عمل می‌آید و این نشان دهنده این است جایگاه ما تثبیت شده و آن‌ها پذیرفته‌اند که جامعه ایرانی جایگاهی دارند که با آن‌ها در حال مشارکت هستند و خود این موضوع بخشی از خبرهای منفی درباره جامعه ایرانیان مالزی را از بین می‌برد.

 این نگارخانه‌دار تاکید کرد: این تاثیرات مثبت با حداقل‌هایی همچون برگزاری یک نمایشگاه یا با ارسال تنها یک اثر انجام شده است. اثر هنری نیاز به ترجمه ندارد و این فرم و رنگ هست که حرف می‌زند و در ذهن هر بیننده‌ای از هر زبان و نگاهی تاثیرگذار است.

 او در ادامه به تاثیر مثبت برنامه‌های فرهنگی و هنری بر نگاه خارجیان به جامعه ایرانی اشاره کرده و گفت: برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری عمومی و خصوصی می‌تواند راهگشایی باشد برای اینکه فصل تازه‌ای برای جامعه ایرانی آغاز شود که تا پیش از این جور دیگری به آن‌ها نگاه می‌شد. تا مدت‌ها جامعه ایرانی‌ها را با دانشجویان ایرانی و بخش کوچکی از تجار و کاسبان ایرانی می‌شناختند.

 یعقوبی در پایان سخنانش بیان کرد: به مرور با افزایش شمار ایرانیان در مالزی مشکلات و چالش‌هایی نیز به وجود آمد و کار به جایی رسید که در روزنامه استار این کشور اعلام شد که از هر سه ایرانی یک نفر قاچاقچی است، اما توانستیم کاری بکنیم که همین روزنامه در گزارشی از هنرمندان ایرانی ستایش کند و این نشان دهنده این است که این کار توانسته تاثیر گذار باشد و راه ما درست است و باید همه دست به دست هم بدهیم تا این کار به سرانجام برسد.
v