موسسه ماه مهر

۲۷ دى ۱۳۹۷

منصوره حسینی، بانوی پیشگام مدرنیسم کشور، در گذشت

files_magazinContents_3333[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

روز شنبه دهم تیر ماه هزار سیصد و نود یک ، با کشف پیکر بی جان منصوره حسینی ، بانوی پیشگام نقاشی مدرنیستی کشور، در منزل مسکونی اش ، جامعه تجسمی کشور ، متوجه درگذشت او شد.

به گزارش ماه مهر ،  منصوره حسینی ،  هفده روز پیش در منزل مسکونی اش دار فانی را وداع گفته بود ، اما پیکر بی جان او پس از گذشت 15 روز ، توسط همسایگان کشف و به پزشکی قانونی منتقل شد.

هم اکنون پیکر این هنرمند برجسته که از پیشگامان نقاشی نوگرا در کشور به شمار می روند و به عنوان یک بانوی هنرمند در این عرصه یکی از نخستین زنان  بنیانگذار مدرنیسم  در ایران به شمار می روند ، در پزشکی قانونی نگهداری می شود .

منصوره حسینی در سال ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. ده ساله بود که در یک روز زمستانی طرحی از درختان کاج حیاط خانه در دفترچه مشق خود کشید و همین سبب شد تا پدرش برای او معلم خصوصی نقاشی بگیرد. پس از پایان دوره دبیرستان در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران تحصیل کرد، در سال ۱۳۲۸ برای نخستین بار آثارش در انجمن فرهنگی ایران و انگلیس به نمایش گذاشته شد و در همین سال در رشته نقاشی از دانشکده فارغ التحصیل شد. در سال ۱۳۳۳ برای ادامه تحصیل به ایتالیا رفت.

او از نخستین هنرمندان ایرانی است که در دوسالانه ونیز حضور پیدا کرد همین مساله برای او شهرت جهانی به همراه آورد،  همچنین . در سال ۱۳۳۶ نگارخانه «وانتاجو» در شهر رم نمایشگاهی از ۱۹ پرده نقاشی او را به نمایش گذاشت و «گزارشگر هنری روزنامه دومنیکا در این‌باره نوشت:« به‌نظر می‌رسد که منصوره، نقاش آینده‌دار ایرانی و میهمان عاشق رم، هوشمندانه از «مکتب رم» بهره گرفته و حال و هوای نقاشی ما را با پیچیدگی تزیینی و خیالی نقاشی قدیم ایرانی درآمیخته‌ است.
منصوره حسینی نخست با الهام از خط کوفی دست به ابداعات جدید زد و سپس خطوط ابداعی خود را تبدیل به یک ویژگی سبک‌شناختی و زیبایی‌شناسانه خاص کرد، به نحوی که با آن موفق به ایجاد سمفونی و ریتم و حرکت به نحوی غیرمستقیم همچون نت برای موسیقی در رویکرد نقاشانه خود گردید.
کارهای او در نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی بسیار در ایران، ایتالیا، چکسلواکی، یوگسلاوی و از جمله دوسالانه‌های تهران ، دوسالانه ونیز وچهارسالانه رم به روی دیوار رفت و جوایزی از نمایشگاه «نقاشان آسیایی در رم» ، مسابقه ثبت زیبایی‌های رم ، مسابقه نقاشی از مناظر شهرستان جووانی کامپانو (۱۳۳۸) و نمایشگاه ملی هنر معاصر  دریافت کرد.

نمایشگاه مروری بر آثار او سال 1377 خورشیدی در فرهنگسرای نیاوران و پنجمین نمایشگاه «پیشگامان نوگرایی در ایران» در موزه هنرهای معاصر ایران در سال ۱۳۸۳برپا شده است.

متاسفانه هنوز نحوه خاکسپاری و محل انجام مراسم تدفین این هنرمند بزرگ کشور مشخص نشده است.