موسسه ماه مهر

۲۹ بهمن ۱۳۹۷

هیات انتخاب «عکس صبا» بیانیه خود را منتشر کرد

files_magazinContents_SmartPicture[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

در آستانه گشایش «عکس صبا» هیات انتخاب این نمایشگاه، اعلام کرد که این نمایشگاه تلاشی برای ارائه چشم اندازی از عکاسی جدی ایران است.

 

به گزارش ماه مهربه نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، محمد غفوری، شهریار توکلی و مهدی مقیم‌نژاد اعضای هیات انتخاب این نمایشگاه بودند. این هیات انتخاب در آستانه گشایش این نمایشگاه بیانیه خود را منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «آنچه که در ارزشگذاری آثارهنری بیش ازهمه برآن تاکید می‌رود منحصر به فرد بودن آن است. هنرمند جدی همواره می‌کوشد تا یگانه باشد وامضای شخصی خودش را بیابد. رسیدن به اینجایگاه، آن هم با دوربین عکاسی- که کاربری آن بسیار سهل و ممتنع است-دستاورد آسانی نیست.»
قطعا برای شناخت درست یک هنرمند نمی‌توان به سیاق مسابقات غیر حرفه‌ای معمول، به اثر منفردی از او بسنده کرد. شایدگاه تک اثری از یک هنرمند، خصلت نمای آثارش باشد، اما راه یافتن به دنیای خاص.
او راهی جز دقیق شدن در مجموعه آثارش ندارد. به همین دلیل رصد کردن هنر و هنرمند جدی و نیز آشنا شدن با نقطه نظرهای مکتوب او در قالب بیانیه شخصی، به معنای در نظر گرفتن پروژه ای است که او بیان آنچه می‌خواهد، بر می‌گزیند.
هیات انتخاب عکس صبا بدون آنکه بر گونه خاصی از انواع مختلف عکاسی نظر داشته باشد، تلاش نمود تا ورای هر ملاحظه جزء بیانیه‌ای، اولویت را بر استمرار و جدیت کاری، خلاقیت و نگاه شخصی هنرمند قرار دهد.
این هیات اعلام کرد: «عکس صبا علیرغم تمام کمبودها و جای خالی بسیاری هنرمندان، تلاشی است برای ارائه چشم اندازی از عکاسی جدی ایران. گونه‌ای از عکاسی تعریف شده و هدفمند. امیدواریم که در نوبت‌های آتی حرف زمان بیشتر جهت آماده سازی، و مشارکت بیشتر هنرمندان و مدعیان این رسانه، عکس صبا بتواند محملی برای بازتاب کامل‌تر عکاسی روز ایران باشد.»
نمایش و فروش آثار هنرمندان عکاس ایران، دوشنبه ۵ تیر در نگارخانه‌های آینه و خیال شرقی برگزار می‌شود.