موسسه ماه مهر

۳۰ دى ۱۳۹۷
files_events_DEADMAN02[854aa2cf9e18e11c84460a6aff5ab462].jpg

سه شنبه 15 مهرماه ( نمایش فیلم " مرد مرده " )


سه شنبه 15 مهرماه ( نمایش فیلم " مرد مرده " )

files_events_DEADMAN01[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg

در ادامه سلسله نشست های بررسی " پست مدرنیزم در سینما "  روز سه شنبه 15 مهرماه از ساعت 16 تا 19 فیلم سینمایی " مرد مرده " در موسسه ماه مهر به نمایش در می آید . پس از نمایش فیلم آقای " پرهام مشیری " ضمن تحلیل فیلم " مرد مرده " ویژگی ها و جایگاه سینمای پست مدرن را در سینمای امروز جهان مورد بررسی قرار می دهند. 

ورود برای عموم علاقه مندان آزاد است . 

 

چرا سینمای پست مدرن ؟

 

ما در عصری زندگی می کنیم که روز به روز زندگیمان به سمت مدرنیزم و تکنولوژی می رود. این تکنولوژی در روابط ، نوع زندگیمان ، حتی در رفتار و صحبت کردنمان تأثیرگذار بوده و به سینما نیز کشیده شده است.

 

سینمای امروز ما در حال تغییر در ساختار و گفتار است. طوری که سینما دوستان و کسانی که به سینمای کلاسیک آشنایی داشته باشند ، این تغییر را لمس می کنند.  

 

این سینما در واقع در دهه 90 شکل گرفت و تأثیر آن تا به امروز بیشتر و چشم گیر تر است. طوری که این روزها این سبک را هم در بسیاری از سریال های خارجی می توان یافت.

 

این سینما هنوز تأثیر خود را در جشنواره ها و فستیوال های جهانی نگذاشته است. همچنان داوران ، طرفداران سینمای کلاسیک و رئال هستند و تنها جوایز مهمی که این سینما تا به امروز گرفته ، جلوه های ویژه آن است.

 

ناگفته نماند که " کوئینتن تارانتینو ”  در کن 1995 نخل طلا و در همان سال اسکار بهترین فیلمنامه برای فیلم " Pulp Fiction " را ربود. " کوئینتن تارانتینو " کسی است که به او لقب پدر سینمای پست مدرن را داده اند .

 

اما این روند نتوانست ادامه پیدا کند. طرفداران این سینما همگی منتظر بودند که "کریستوفر نولان" برای فیلم " Inception "  در سال 2011 اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را بگیرد اما همچنان جوایز بسنده کرد به بهترین صدا ، جلوه های تصویری و ...

 

دلیل اصلی پرداختن به این سینما این است که در ایران به این سینما کمتر پرداخته شده است. سینمایی که برای بیان نگاهی نو و اندیشه ای نو بسیار با اهمیت است. چیزی که در سینمای ایران به ندرت دیده می شود و یا اصلا دیده نمی شود.

 

عده ای معتقدند که " داریوش مهرجویی " در " هامون " به سینمای پست مدرن نزدیک شده است. اما نکته اینجا است که ما چه در ساخت و چه در نمایش این سینما با مشکل روبرو هستیم.

 

انتخاب فیلم های " گوست داگ " و " مرد مرده " از کارگردان صاحب نام " جیم جارموش "  به این دلیل است که این دو فیلم جزو فیلم های جریان ساز سینمای پست مدرن هستند. به این معنی که تمام قواعد و مؤلفه های سینمای پست مدرن را می توان در این دو فیلم یافت:

 

1 ـ اهمیت قصه و سینمای کلاسیک

 

2 ـ اهمیت رسانه ، سینما و تلویزیون

 

3 ـ نگاه ماورایی

 

4 ـ هجو ، کلاژ ، فاصله گذاری

 

محققان سینما با مطالعه روی آثار کارگردانانی که به نظر آنها فیلم های پست مدرن می ساختند به مؤلفه هایی مشترک در آنها دست پیدا کردند.

 

این مؤلفه ها و قواعد به صورت پر رنگی در این دو فیلم به چشم می خورد و تمام سعی من در این است که اندک آموخته ام را در اختیار دوستداران این سینما قرار دهم که خود نیز از طرفداران این سینما هستم.

 

به امید روزی که بتوان دگر آثار سینما گران این سبک را به نمایش گذاشت و بیشتر به این سینما و سینما گران نزدیک شد. 

 

پاییز 1393

 

پرهام مشیری