موسسه ماه مهر

۲۶ آذر ۱۳۹۷
files_events_400_x_850-_2[854aa2cf9e18e11c84460a6aff5ab462].jpg

سینمای مستقل آمریکا در مؤسسه ماه مهر نقد و بررسی می‌شود


سینمای مستقل آمریکا در مؤسسه ماه مهر نقد و بررسی می‌شود

files_events_400_x_400_-_2[328187c87c893f3486b07854ba6dd128].jpg
مؤسسه ماه مهر اقدام به برگزاری یک کارگاه آزاد هنری با نام مقدمه‌ای بر شناخت سینمای مستقل امریکا در دهه شصت می‌کند.
این کارگاه آزاد هنری (work shop) توسط  شاهین کربلایی طاهر در روز چهارشنبه ۵ تیرماه ساعت ۵ برگزار می شود. هدف این کارگاه آزاد هنری ؛ معرفی کلاس‌های سینمای دهه شصت امریکا وشناخت سینمای مستقل و تاثیر جنبش‌های اجتماعی، سیاسی در بوجود امدن آن  و معرفی فیلمسازان تاثیر گذار آن است.
گستره عظیم اتفاقات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی در گوشه و کنار دنیا در دهۀ 1960 بسیاری از تاریخدانان را بر آن داشته است  تا نام دهه ۶۰ میلادی را " دهه فرهنگی" نام گذارند. این دهه که به شکل دقیق از 1963 تا 1974 ادامه دارد در امریکا به نام " دهۀ تلاقی فرهنگی" و " انقلاب اجتماعی" نام گرفت و برخی این دوره را دورۀ " کابوس یانگیین" نامیدند چراکه فرهنگ غالب ، قادر به دربرگیری نیازهای جدید را نداشت و از طریق انحراف از نُرم به شکست فشارهای اجتماعی نسل قبل از خود پرداخت.
سینما در دهۀ 1960 منعکس کنندۀ موج عظیمی از تغییرات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در شکل کلان خود است.. مطالعۀ این دوره از تاریخ سینما بدون شک در فهم بهترمان ازدرک بصری و ساختارفیلم موثر است و ما را  با ریشه های بسیاری از اتفاقات و تحولات آشنا می‌سازد. در این میان سینمای دهۀ 60 امریکا با معرفی فیلمسازان و دگراندیشان جدید خود سهم بسزایی در ساختار و روش فیلمسازی مدرن دارد. به گونه ای که شناخت کامل سینمای امروز جهان را بدون آگاهی از دستاوردهای آنها تقریباً غیر ممکن می‌نماید.
شناخت و بررسی امریکای بعد از جنگ، دوران Baby Boomers ، توسعۀ فست فود، ظهور Credit Card و پدیدۀ TV dinner، سوزان سانتاگ و کمپ آرت، توسعۀ هنر آبستره و جاز مدرن، آغاز راک اند رول جنبش زنان و Flapper از جمله مسائل مطرح در این کارگاه است.
همچنین ظهور مارلون براندو، سمبل جوان شورشی، ظهور جیمز دین، سمبل نسل جدید تینیجر آمریکایی، ظهور راجر کورمن The B-Movie Kingُ، تلویزیون و عرضۀ فیلمهای خارجی – تلاش سینما برای زنده ماندن، بیت نیکها، جوانان معترض ( هیپیزم فردا) ، فیلمهای اجتماعی و معترض – سینمای استنلی کرامر، مسئله سانسورشیب، ظهور ژانر ضدوسترن، جنبش رفع تبعیض نژادی Black Panthers . Black Power و جنگ سرد و تاثیر آن در سینمای آمریکا از دیگر مسائل مطرح در این کارگاه آزاد هنری است.
در این کارگاه آزاد هنری از مجموعۀ وسیع و متنوعی از عکسها، اسلایدها، کلیپ های مستند، نمونه های موسیقی و قسمتهایی از فیلمهای منتخبی چون: سایه ها (جان کاساوتیس)، انگور خشکیده های در آفتاب (دانیل پتری)، یک، دو، سه (بیلی وایلدر)، ساعت بچه ها(ویلیام وایلر)، کاندیدای منچوری (جان فرانکنهایمر)، مزاحم (راجر کورمن)، این گروه خشن (سم پکینپا)، ماجرای نیمروز (فرد زینه مان) و...استفاده می‌شود.
به همین دلیل دانستن زبان انگلیسی ( در حد درک فیلم ) برای استفاده از این کارگاه هنری الزامیست .
شاهین کربلایی طاهر فارغ التحصیل رشتۀ کارگردانی سینما از دانشگاه یورک و دانش آموختۀ تدوین فیلم و زیبایی شناسی صدا از کالج شرایدن، کانادا ،‌عضو آکادمی سینما و تلویزیون کانادا، استادیار دانشکده فیلم دانشگاه یورک و مدرس سینما در دانشگاه‌های تهران است. او همچنین مدیر کمپانی تولید فیلم SHAHINFILMS در کانادا. فیلمساز مستقل، عکاس و تدوینگر نیز هست." برهنه تا شب، آخرین فیلم بلند اوست که  کاندید بهترین فیلم بلند داستانی از جشنوارۀ بین المللی فلستاف انگلستان در 2009 و منتخب در بخش بین المللی جشنوارۀ فیلم فجر 1389 شد.
ورود و استفاده از این کارگاه آزاد هنری برای همه علاقه‌مندان آزاد است.